پروتکل های ارتباطی در فلایت کنترل و سیستم گیرنده ی رادیوکنترل ها

پروتکل-های-ارتباطی-در-فلایت-کنترل-و-سیستم-گیرنده-ی-رادیوکنترل-ها-ادلان-پایا

پروتکل به معنی زبان برقراری ارتباط سیگنالی بین دو یا چند قطعه می باشد. در این مقاله قصد داریم تا در مورد پروتکل‌های ارتباطی بین فلایت کنترل و گیرنده رادیو کنترل‌ها صحبت کنیم.

پروتکل‌های ارتباطی بین گیرنده ی رادیوکنترل‌ها و فلایت کنترل عبارتند از: PWM ، PPM ، SBUS، DSM2 و … .

پروتکل های ارتباطی بین فلایت کنترل و گیرنده

پروتکل‌های ارتباطی ممکن است برای افراد مبتدی گیج کننده باشد. اما ما سعی کرده‌ام تا به زبان ساده ، تفاوت بین این پروتکل‌ها را برای شما توضیح دهیم. ما برخی از این تکنولوژی‌ها را بررسی می کنیم و به شما نشان می دهیم که چگونه با استفاده از آن‌ها پرواز ایمن تر و قابل اعتماد تری داشته باشید.

پروتکل‌های ارتباطی مورد استفاده در سیستم رادیو کنترل‌ها که در هواپیماهای مدل ( هواپیماهای بال ثابت ) و مولتی روتورها ( عمود پرواز ) استفاده می شوند ، به دو گروه تقسیم می شوند :

 • پروتکل‌های گیرنده ( ارتباط بین گیرنده و فلایت کنترل )
 • پروتکل‌های فرستنده ( ارتباط بین فرستنده و گیرنده )

برخی از پروتکل‌های گیرنده به صورت عمومی در میان برندهای مختلف تجهیزات رادیویی استفاده می شوند و برخی نیز منحصر به برند های خاصی هستند .

PWM ( عمومی )

PPM ( عمومی )

PCM ( عمومی )

( IBUS ( Futaba،Frsky

( XBUS ( JR

( MSP ( Multiwii

( SUMD ( Graupner

( SUMH ( Graupner

( CRSF – Crossfire ( TBS

( Fport ( Frsky

SPI_RX ( عمومی )

از آن جایی که پروتکل‌های فرستنده در بین برندها متفاوت هستند ، برخی برندها ممکن است بسته به گیرنده‌های رادیویی چندین پروتکل مختلف ارائه دهند. برخی از آن ها عبارتند از :

( D8 ( Frsky

( D16 ( Frsky

( LR12 ( Frsky

( DSM ( Spektrum

( DSM2 ( Spektrum

( DSMX ( Spektrum

( AFHDS ( Flysky

( AFHDS 2A ( Flysky

( A-FHSS ( Hitec

( FASST ( Futaba

( Hi-Sky ( Deviation

( PWM ( Pulse Width Modulation

پروتکل-ارتباطی-سیگنال-PWM-در-گیرنده-و-فلایت-کنترل-آدلان-پایا

PWM یک پروتکل پایه و رایج در کنترل رادیویی محسوب می شود. مدت‌ها قبل که فقط هواپیماهای بال ثابت کنترلی وجود داشتند ، گیرنده‌ها برای کنترل مستقیم سرووها یا اسپید کنترل‌ها از سیگنال استاندارد PWM استفاده می کردند. هر کانال برای یک سروو یا … استفاده می شد.

مولتی روتورها برای پرواز به حداقل 4 کانال نیاز دارند و برای اتصال تجهیزات جانبی اضافه ، شما به کانال بیشتر نیاز دارید. PWM مدولاسیون عرض پالس است که موجب تولید یک سیگنال آنالوگ می شود که طول پالس خروجی سیگنال میزان تراتل یا زاویه دوران سروو را مشخص می کند. طول پالس سیگنال معمولا بین حداقل 1000 تا حداکثر 2000 میکرو ثانیه می باشد.

پروتکل PWM برای گیرنده‌های رادیویی گزینه ای رایج و ارزان است. ولی به دلیل حجم و سیم کشی‌های زیاد ، اپراتورها ، پروتکل‌های ارتباطی PPM یا SBUS را ترجیح می دهند.

( PPM ( Pulse Position Modulation

پروتکل-PPM-در-گیرنده-و-فلایت-کنترل-آدلان-پایا

یکی دیگر از پروتکل‌های ارتباطی ، PPM نام دارد که به عنوان CPPM یا PPMSUM نیز شناخته می‌شود. مزیت پروتکل PPM نسبت به PWM این است که تنها یک سیم سیگنال برای چندین کانال مورد نیاز است (به طور معمول 8 کانال). بنابراین شما نیاز است تنها سیم‌های منفی ، 5 ولت ، سیگنال گیرنده و فلایت کنترل را به هم متصل کنید. در سیگنال PPM یک سری از سیگنال‌های PWM بر روی یک سیم فرستاده می شوند.

در پروتکل PPM کانال‌ها به صورت همزمان ارسال نمی شوند و پشت سر هم ارسال می شوند. در نتیجه دارای مقدار اندکی تاخیر زمانی در ارسال اطلاعات هستند. ولی به صورت عمومی در دسترس است و توسط بسیاری از فلایت کنترل‌ها پشتیبانی می شود.

( PCM ( Pulse Code Modulation

پروتکل ارتباطی دیگر PCM ، مخفف Pulse Code Modulation است که این نوع داده‌ها به PPM شباهت دارند. اما سیگنال PCM یک سیگنال دیجیتال است ( به صورت صفر و یک ). در حالی که سیگنال PPM آنالوگ است.

PCM قابل اعتماد تر است و کمتر به تداخل حساس است. اما نیاز به تجهیزاتی اضافه دارد که بسیار گران هستند.

پروتکل های سریال

گیرنده‌ی سریال ، یک پروتکل ضعیف دیجیتالی است که فقط از 3 سیم ( 5 ولت ، سیگنال ، منفی ) برای چندین کانال استفاده می کند. همانطور که از نامش پیداست این نوع گیرنده نیاز به پورت سریال در فلایت کنترل دارد. پروتکل‌های سریال شامل SBUS ، XBUS ، MSP ، CRSF ، IBUS و SUMD می باشند.

پروتکل ( SBUS ( Serial BUS برای Frsky و Futaba

پروتکل ارتباطی SBUS نوعی پروتکل ارتباط سریالی است که توسط Frsky و Futaba استفاده می شود. SBUS با استفاده یک سیم سیگنال ، به طور معمول 18 کانال را پشتیبانی می کند.

پروتکل-ارتباطی-SBUS-در-گیرنده-ی-رادیوکنترل-و-فلایت-کنترل-آدلان-پایا

( CRSF ( Crossfire

CRSF یک پروتکل تقریبا جدید و توسعه یافته است که توسط TBS ایجاد شده است. CRSF شبیه به SBUS یا دیگر پروتکل‌های گیرنده‌های دیجیتال برای فلایت کنترل است. از مزایای اصلی CRSF می‌توان به سرعت بروزرسانی و قابلیت ارتباط دو طرفه ی آن اشاره کرد که اجازه می دهد داده‌ها را از طریق تله متری بدون نیاز به هیچ پورت اضافی انتقال یابد. پروتکل CRSF اجازه می دهد تنظیمات فلایت کنترل را از طریق رادیوی خود و تله متری تنظیم کنید.

IBUS در Flysky

IBUS پروتکل سریال جدید Flysky است ، که یک ارتباط دوطرفه است و بدین معناست که می تواند داده‌ها را ارسال و دریافت کند.

XBUS در JR

XBUS در رادیوکنترل‌های JR استفاده می شود که به طور معمول با یک سیم 14 کانال را پشتیبانی می کند. یکی از مزایای این پروتکل این است که تاخیر زمانی بسیار کمی در ارسال داده‌ها دارد.

 ( MSP ( Multiwii Serial Protocol پروتکل سریال در مولتی وی

MSP یک پروتکل است که به عنوان بخشی از نرم افزار مولتی وی ساخته شده است و اساسا اجازه می دهد تا شما از MSP به عنوان دستورات ورودی رادیو کنترل استفاده کنید و به طور معمول با یک سیم از 8 کانال پشتیبانی می کند.

SMUD در Graupner

پروتکل SMUD یک پروتکل سریال مانند SBUS است. کانال‌ها در یک سیگنال دیجیتال رمزگذاری می شوند و تاخیر قابل ملاحظه ای ندارند. مزایای SMUD عبارتند از :

 • در مقایسه با SBUS به اینورترِ سطحِ ولتاژ نیاز ندارد.
 • در مقایسه با PPM از دقت بالاتری برخوردار است.

SMUH در Graupner

SMUH نیز پروتکل Graupner است. Graupner بروزرسانی‌های فریمور را برای بسیاری از گیرنده‌ها عرضه کرده است که به جای آن می توانند از SMUD استفاده کنند.

FPort

FPort یک پروتکل گیرنده ی جدید است که توسط توسعه دهندگان Frsky و Betaflight توسعه یافته است. این سیستم هر دو سیگنال کنترل و داده‌های تله متری را با یک سیم به فلایت کنترل متصل می کند که باعث می شود آن را فشرده‌تر و راحت‌تر مدیریت کند.

از چه پروتکل گیرنده ای باید استفاده کنیم ؟

قبل از هر چیز ، به فرستنده‌ی رادیوکنترل شما بستگی دارد. اما در حالت کلی برای مولتی روتورها PPM یا SBUS به علت سیم کشی راحت و بی درسر، توصیه می شوند. در کواد کوپترهای ریس (سرعتی) SBUS بهتر است. زیرا میزان تاخیر ارسال داده‌ی کمتری نسبت به PPM دارد.

پروتکل های فرستنده در رادیوکنترل Spektrum (اسپکتروم): DSMX و DSM2

Spektrum ، اغلب در موضوعات مربوط به رادیو مطرح می‌شود. تا کنون ما هر آنچه بحث کردیم درباره ی ارتباط بین گیرنده و فلایت کنترل بوده است اما DSMX و DSM2 پروتکل‌های ارتباطی میان فرستنده و فلایت کنترل می باشند که توسط تجهیزات Spektrum استفاده می شوند.

پروتکل بین گیرنده و فلایت کنترل ( نقطه مقابل SBUS ) برای DSM2 ، SPEKTRUM 1024  و برای DSMX ، SPEKTRUM 2048  نامیده می شوند .

پروتکل های DSM2 و DSMX در Spektrum

سیگنال DSM2 نسبت به نویز و تداخل فرستنده‌های دیگر با فرکانس مشابه مقاومت بیشتری دارد.همچنین فرکانس پشتیبان در هنگام راه اندازی به این پروتکل کمک می‌کند تا در صورت عدم موفقیت فرکانس اصلی ، فرکانس جایگزینی وجود داشته باشد . DSMX شانس از دست دادن سیگنال را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد ، با این حال اگر هر دو کانال غیر قابل استفاده شوند ، شما ممکن است اتصال را از دست بدهید.

DSMX به صورت اساسی‌تر نسبت به DSM2 بهبود یافته است ، که همچنین از همان طرح رمزگذاری استفاده می کند. تفاوت بین این دو پروتکل در این است که سیگنال DSMX در صورت قطع ارتباط در عرض چند میلی ثانیه قادر به تغییر کانال فرکانسی جدید است.

DSM2 تکنولوژی ای محبوب است . اگر شما از اشیاء مولد امواج رادیویی ( WiFi ، میکروموج ها و دوربین های امنیتی بی سیم ) دور باشید ، DSM2 بَه خوبی DSMX کار می کند اما DSMX قابل اعتمادتر است.

پروتکل های فرستنده ی Frsky

بسته به نوع ماژول‌ها و گیرنده‌های رادیویی Frsky ، پروتکل فرستنده ی متفاوتی مورد نیاز است.

 • D16 : برای گیرنده‌های سری X مانند XSR ، X8R و … .
 • D8 : برای گیرنده‌های سری D و V مانند D4R-II ، VD5M و… .
 • LR12 : برای گیرنده‌های دور برد مانند L9R

در یک سیستم کنترل رادیویی ، به طور معمول تاخیر در چندین مکان اتفاق می افتد. مقداری تاخیر در بین استیک‌های شما و ماژول رادیو فرکانسی در فرستنده وجود دارد ( قبل از این که در هوا پخش شود ). همچنین در بین گیرنده و فلایت کنترل نیز تاخیری وجود دارد.

طبق تحقیقات انجام گرفته بر روی میزان تاخیر ارسال داده‌های رادیو کنترل‌ها ، شما می توانید این اعداد و ارقام را بیابید و مسلما این که یک رادیو کنترل تاخیر کمتری داشته باشد بهتر است اما این دلیل کافی برای خرید رادیوکنترل نمی باشد ، باید قابلیت اتصال ، ویژگی‌های دیگر رادیوکنترل و … را نیز مد نظر داشته باشید.

معمولا رادیوکنترل‌های Flysky کمترین میزان تاخیر را دارند اما در حقیقت این اختلاف چند میلی ثانیه ای چیزی نیست که انسان بتواند روی آن مانور بدهد.

4.9/5 - (15 امتیاز)

6 دیدگاه

  • خوش حال هستیم که رضایت شما پشتیوانه کار ماست

 1. سلام
  من یک فلایت کنترل QQ_S دارم و می خواهم از شما برای راه اندازی بهتر ان از شما راهنمایی بگیرم.
  ایا تنها رادیو کنترلی که من می توانم استفاتده کنم باید برند (اسپکتروم ) باشد.

  • خیر شما می توانید از هر نوع رادیو کنترلی که حداقل 4 کانال داشته باشد استفاده نمایید

  • برای فلایت کنترلری که شما گفتید ریسیورتون باید یا خروجی pwm داشته باشه یا sbus تا بتونید به فلایت کنترلتون متصل بشید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *