مقایسه ی دو رادیو کنترل ارزان قیمت و باکیفیت Flysky FS-i6X وFrSky QX7

مقایسه ی دو رادیو کنترل ارزان قیمت و باکیفیت Flysky FS-i6X وFrSky QX7 - آدلان پایا

هنگامی که تصمیم گرفتید خودتان یک هواپیمای بدون سرنشین بسازید ، باید در ابتدا انتخاب کنید که کدام رادیو کنترل انتخاب مناسبی برای پهپاد شماست. اگر نیازمند یک رادیو کنترل باکیفیت و ارزان قیمت هستید، رادیو کنترل FS-i6X از Flysky یا QX7 از FrSky بسیار مناسب هستند که در این بخش به مقایسه ی این دو با هم می پردازیم.

در این مقاله تفاوت های اصلی بین دو رادیو کنترل و اینکه چه مواردی برای خرید رادیوکنترل در اولیت بالاتری است را روشن می کنیم.

 آموزش های راه اندازی و تنظیمات رادیو کنترل های FRSKY
مقایسه رادیو کنترل QX7S با Frsky Taranis QX7

مقایسه ی رادیو کنترل های Flysky FS-i6X وFrSky QX7

1. کانال ها

اگر این دو رادیوکنترل را با یکدیگر مقایسه کنید، در اولین نگاه متوجه می شوید که Flysky FS-i6X فقط 10 کانال دارد ، در حالی که FrSky QX7 بیش از 16 کانال را ارسال و دریافت می کند.

در ابتدا به نظر می رسد یک تفاوت بزرگ است اما 10 کانال برای به پرواز درآوردن یک پهپاد، این تعداد کانال بیشتر از حدی است که شما نیاز دارید.

2. تله متری

بر خلاف پروتکل های ارتباطی FrSky، پروتکل های ارتباطی FlySky از انتقال داده های دریافتی از فلایت کنترل (FC) پشتیبانی نمی کند. داده های تله متری شامل مواردی مانند ولتاژ باتری و کیفیت سیگنال های دریافتی و . . . می باشد. رسیور های FrSky می توانند این موارد را از FC دریافت کرده و روی صفحه رادیوکنترل نشان دهند یا از طریق خروجی صدای روی رادیو کنترل این موارد را به خلبان منتقل کنند.

رادیو کنترل های FlySky FS-i6X با دراختیار داشتن ماژول های خارجی در برخی از رسیور ها مانند X6B ، این ضعف را جبران می کند که داده های تله متری را نیز اندازه گیری کرده و به فرستنده منتقل می کند.

البته پس از اختراع عینک FPV ، موضوع تله متری برای پهپاد های FPV آنچنان مطرح نبوده است. اکثر فلایت کنترل ها یک خروجی دارند که داده های تله متری را به فرستنده ویدئو منتقل می کند. سپس این داده ها مستقیماً در عینک قرار گرفته روی صورت خلبان نمایش داده می شوند.

در اینجا نیز تفاوت آشکاری بین این دو فرستنده وجود دارد که برتری FrSky را نمایش می دهد اما در واقع برای هواپیماهای بدون سرنشین FPV چندان مهم نیست.

3. هزینه ی خرید رسیور

نکته مهمی که بسیاری از مبتدیان در ساخت پهپاد خود در نظر نمی گیرند و ممکن است در جریان این موضوع باشند این است که انتخاب رادیو کنترل به انتخاب گیرنده ها نیز بستگی دارد و شما باید رسیور را جدا خریداری کنید و این رسیور ها در پک همراه رادیو کنترل ارائه نمی شود.

اساساً می توان گفت گیرنده های FlySky در سراسر کشور ارزان ترند و از نظر قیمت تقریبا حدود نصف قیمت رسیور های FrSky هستند.

به خصوص وقتی که صحبت از صرف هزینه اندک برای ساخت اولین پهپاد می شود ، قطعاً این نکته را باید در خاطر داشت.

4. کیفیت ساخت

تفاوت هایی بین کیفیت پردازش رادیو کنترل های FrSky QX7 و FS-i6X وجود دارد ، اما تاثیری در عملکرد ندارد.

5. OpenTX

بر خلاف رادیو کنترل FrSky QX7 که از سیستم عامل OpenTX استفاده می کند که مجموعه ای از گزینه های تنظیم را ارائه می دهد، FS-i6X از سیستم عامل Funke استفاده می کند که تنظیمات کمتر و محدود تری به نسبت OpenTX دارد. برای مبتدیان ، سیستم OpenTX بیش از هر چیز بیش از حد زیاد و اغلب طاقت فرسا است.

آموزش های مربوط به فریمور OpenTX

6. گیمبال

گیمبال QX7 به نسبت FS-i6X بهتر است. کسانی که قصد دارند در مسابقات حرفه ای FPV شرکت کنند ، بهتر است از رادیو کنترل QX7 استفاده کنند.

7. هزینه های تعویض و تعمیر قطعات

میزان هزینه های قطعات یدکی ممکن است خریدار را تحریک کند به خرید مدل با قطعات ارزان قیمت تر، اما این موضوع زیادی در خرید رادیو کنترل ها مطرح نیست چرا که یک فرستنده به طور معمول در معرض فشار زیادی نیست.

با تجربه ای که تابحال داشته ام می توانم بگویم که به طور خاص در جا به جایی ها ممکن است رادیو کنترل شما آسیب ببیند (البته اگر از کیف مخصوص رادیو کنترل به همراه پروتکتور استیک های رادیو کنترل استفاده نکنید).

اما به صورت کلی قطعات رادیو کنترل فلای اسکای ارزان قیمت تر از قطعات رادیو کنترل های اف آر اسکای هستند (این تفاوت قیمت در گیبمال استیک ها به صورت کامل قابل درک است – مخصوصا زمانی که بخواهید کارت عابر بانک خود را روی دستگاه پوز قرار دهید).

8. میزان تاخیر

زمان تأخیر را می توان تقریباً به عنوان زمان سپری شده بین فرمان داده شده توسط رادیو کنترل (به عنوان مثال چرخاندن سوئیچ روی فرستنده) و خروجی این سیگنال در گیرنده توصیف کرد.

هر چه تأخیر کمتر باشد ، بهتر است.

معمولاً گفته می شود که رادیو کنترل های ارزان تر تأخیر بیشتری دارند. اما ممکن است بعضی مواقع این حرف راجع به برخی از رادیو کنترل ها صدق نمی کند پس حتما باید خودتان آن را امتحان کنید.


خب به پایان مقاله ی امروز رسیدیم، امیدواریم که از مطلب لذت برده باشید و تا حد امکان به بررسی جزئیات این دو رادیو کنترل پرداخته باشیم و نقاط ضعف و قدرت هر یک را به خوبی نمایش داده باشیم.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *