مقایسه دو رادیو کنترل سایز کوچک TBS Tango II و FRSKY X-LITE PRO

مقایسه دو رادیو کنترل سایز کوچک TBS Tango II و FRSKY X-LITE PRO-آدلان پایا

دو رادیو کنترل TBS Tango II و FRSKY X-LITE PRO جزو برترین رادیو کنترل های سایز کوچک و سبک می باشند. در این مقاله قصد داریم این دو رادیو کنترل را از جنبه های مختلف ظاهری و فنی مورد بررسی قرار دهیم و ویژگی های هرکدام را بیان کنیم.

مقدمه

دو رادیو کنترل TBS Tango II و FRSKY X-LITE PRO به دلیل سایز کوچکی که دارند معمولا با دسته های کنترلی کنسول های بازی مقایسه می شوند. چراکه هدف از تولید چنین رادیو کنترل هایی حذف قسمت ها و ویژگی های اضافه برای پایلوت های مولتی روتور ها و کواد کوپتر های مسابقه است. از جمله این ویژگی های غیر ضروری می توان به دکمه های تریم ( Trim ) و سویچ های چند حالته اشاره کرد. با حذف چنین ویژگی هایی طراحی رادیو کنترل می تواند سبک ، کوچک بوده ، قرار گیری راحتی در دست دارند و برای حمل و نقل فضای زیادی را اشغال نمی کنند.

مقایسه دو رادیو کنترل سایز کوچک TBS Tango II و FRSKY X-LITE PRO-آدلان پایا-رادیو کنترل FRSKY X-LITE PRO-رادیوکنترل

این دو رادیو کنترل در حالت کلی ابعاد ، طراحی و ویژگی های مشابهی با یکدیگر دارند اما در برخی قسمت ها نیز دارای تفاوت هایی هستند. در ادامه به بررسی تفاوت های بین دو رادیو کنترل TBS Tango II و FRSKY X-LITE PRO می پردازیم و ویژگی های هرکدام را در بخش های مختلف بررسی می کنیم.

راه اندازی و آپدیت آسان رادیو کنترل ها

رادیو کنترل FrSky X-Lite Pro از فریمور OPEN TX استفاده می کند و رادیو کنترل TBS Tango II نیز از نسخه موقتی آن یعنی Freedom TX بهره می برد.

کاربران برای آپدیت رادیو کنترل و ماژول داخلی TBS Tango II می بایست از نرم افزار کمپانی TBS استفاده کنند. این نرم افزار به منظور انجام آپدیت های نرم افزاری برای تمامی محصولات کمپانی TBS طراحی و ساخته شده است و کاربران به راحتی می توانند از آن استفاده کنند.

از طرف دیگر برای آپدیت کردن فریمور رادیو کنترل FrSky X-Lite Pro می بایست از نرم افزار OpenTX Companion  استفاده کنید. آپدیت کردن فریمور با استفاده از این نرم افزار نصبت به نرم افزار کمپانی TBS کمی پیچیده تر و سخت است و کاربران برای انجام آن می بایست به دنبال آموزش های بیشتری باشند.

آدلان پایا-رادیو کنترل TBS Tango II

حرکت در منو ها و انجام تنظیمات

به دلیل اینکه هر دو رادیو کنترل TBS Tango II و FRSKY X-LITE PRO از فریمور های مشابه استفاده می کنند صفحه بندی منو ها و صفحات تنظیمات تقریبا ظاهر یکسانی دارند و از رویه یکسانی پیروی می کنند.

رادیو کنترل FRSKY X-LITE PRO برای حرکت در بین منو ها و صفحات مختلف و انجام تنظیمات از یک جوی استیک ( joystick ) در زیر صفحه نمایش استفاده می کند. این جوی استیک دقت بالایی را برای حرکت بین منو ها و انتخاب گزینه های مختلف در اختیار کاربران قرار می دهد. از طرف دیگر رادیو کنترل TBS Tango II نیز برای حرکت بین صفحات و انتخاب تنظیمات نیز از یک دکمه غلطکی استفاده می کند. این دکمه ممکن است در ابتدا برای استفاده کمی مشکل ساز و سخت باشد اما بعد از عادت کردن به کار ب آن می توانید سرعت بالایی در حرکت بین گزینه ها و منو ها داشته باشید.

قابلیت نصب ماژول خارجی بر روی رادیو کنترل

رادیو کنترل Frsky X-Lite Pro قابلیت نصب ماژول خارجی را در زیر بدنه دارد در حالی که این قابلیت برای رادیو کنترل TBS Tango 2 وجود ندارد و کاربران صرفا می بایست از ماژول داخلی 900 مگا هرتزی Crossfire موجود بر روی آن استفاده کنند.

مقایسه دو رادیو کنترل سایز کوچک TBS Tango II و FRSKY X-LITE PRO-آدلان پایا-رادیو کنترل FRSKY X-LITE PRO-رادیوکنترل-کوادکوپتر

قابلیت نصب ماژول خارجی در رادیو کنترل Frsky X-Lite ویژگی بسیار جذابی است چرا که به کاربران اجازه می دهد تا با نصب ماژول های خارجی نظیر ماژول R9M Lite Pro یا ماژول IRX4 Lite از پروتکل های ارتباطی مختلفی استفاده کنند. کاربران همچنین می توانند از ماژول داخلی TBS Tango 2 یعنی Crossfire Micro TX نیز استفاده کنند.

مقایسه دو رادیو کنترل سایز کوچک TBS Tango II و FRSKY X-LITE PRO-آدلان پایا-رادیو کنترل FRSKY X-LITE PRO-رادیوکنترل-کوادکوپتر-Crossfire Micro TX

البته این نکته نیز قابل ذکر است که کاربران می بایست ماژول های خارجی رادیو کنترل Frsky X-Lite را به صورت جداگانه تهیه کنند که این کار باعث بالا رفتن هزینه ها می شود در صورتی که برای استفاده از ماژول داخلی TBS Tango 2 نیازی به پرداخت هزینه اضافی وجود ندارد.

کیفیت ساخت و باتری رادیو کنترل

هر دو رادیو کنترل TBS Tango II و FRSKY X-LITE PRO از میفیت ساخت مناسب و قابل قبولی برخوردارند و با در دست نگه داشتن آن ها حس خوبی به کاربر منتقل می شود. رادیو کنترل X-LITE PRO برای روشن شدن از دو باتری لیتیوم یون 18650 استفاده می کنه که باعث سنگین تر شدن رادیو نسبت به رادیو کنترل TBS Tango II می شود که از یک باتری یک سل با ظرفیت 5000 میلی آمپر استفاده می کند.

سوییچ های کمکی

رادیو کنترل TBS Tango II دارای دو دکمه سه وضعیته و دو دکمه عادی می باشد. این دکمه ها به جای سوییچ های سه وضعیته سنتی بر روی رادیو کنترل نصب شده اند. نحوه قرار گیری دکمه ها بر روی بدنه نیز به شکلی انجام شده تا به صورت اتفاقی فعال نشود.

اما در طرف دیگر شرکت FRSKY رادیو کنترل X-LITE PRO را با سوییچ های سه وضعیته سنتی ارائه کره است. این سوییچ ها نسبت به ابعاد رادیو کنترل اندازه مناسبی دارند و ظاهر زیبایی به این رادیو کنترل بخشیده اند.

مقایسه دو رادیو کنترل سایز کوچک TBS Tango II و FRSKY X-LITE PRO-آدلان پایا-رادیو کنترل FRSKY X-LITE PRO

بلند گو ها

در مقایسه بلند گو ها هر دو رادیو کنترل TBS Tango II و FRSKY X-LITE PRO دارای حد اکثر صدای خروجی یکسانی هستند اما تفاوت کمی در وضوح صدا دارند. از طرف دیگر خروجی بلند گو در رادیو کنترل TBS Tango II با در دست گرفتن رادیو مسدود می شود و صدای خروجی وضوح کافی را ندارد.اما در رادیو کنترل X-LITE PRO این محل خروجی بلندگو ها در وسط بدنه و بدون هیچ مزاحمتی قرار گرفته است.

همچنین می توانید مقاله مربوط به رادیو کنترل TBS Tango را در لینک زیر مطالعه فرمایید :

معرفی و بررسی رادیو کنترل مدل Tango محصول شرکت TBS

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *