راهنمای خرید رادیو کنترل و گیرنده های رادیویی شرکت FLYSKY

راهنمای خرید رادیو کنترل و گیرنده های رادیویی شرکت FLYSKY -آدلان پایا

یکی از مهم ترین قطعات برای ساخت کوادکوپتر ها گیرنده و فرستنده های رادیویی برای کنترل پهپاد می باشد. شرکت FLYSKY یکی از شرکت های خوب و قوی در ساخت رادیوکنترل ها و گیرنده های رادیویی هستند. در این مقاله به بررسی کلی محصولات این شرکت پرداخته و راهنمای کلی برای خرید مناسب ترین گیرنده و فرستنده رادیویی FLYSKY را در اختیار شما قرار می دهیم.

چرا باید FLYSKY بخریم؟

FLYSKY شرکتی قدیمی و پر قدرت در عرصه ساخت فرستنده و گیرنده های رادیویی است که محصولات آن با توجه به رنج قیمتی که دارند امکانات خوب و کافی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

چه تعداد کانال رادیویی نیاز داریم؟

شرکت FLYSKY محصولاتی با حداقل 4 کانال و بالاتر تولید و عرضه کرده است که گیرنده وفرستنده های 4 کاناله گزینه مناسبی برای کنترل ماشین ها و قایق های RC می باشد. اما برای کنترل کواد کوپتر ها شما نیاز به کانال های بیشتری دارید. چرا که در ابتدا فقط 4 کانال برای کنترل کامل کوادکوپتر خود نیاز دارید و برای تغییر مود پروازی ، ایجاد فرامین و دستورات اضافی و… نیاز به کانال های بیشتری دارید پس حد اقل 6 کانال برای استفاده راحت از پهپاد خود نیاز دارید که در این مقاله نیز ما به معرفی و بررسی رادیو کنترل ها و گیرنده های رادیویی با حد اقل 6 کانال خواهیم پرداخت.

پروتکل ارتباطی فرستنده و گیرنده های شرکت FLYSKY

آدلان پایا - FLYSKY - رادیو کنترل - TX - فلای اسکای - رسیور- کوادکوپتر - پروتکل - ibus - sbus - pwm - ppm

انواع مختلف گیرنده و فرستنده های رادیویی از پروتکل های ارتباطی زیادی برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. در این قسمت به بررسی دو اصل مهم در پروتکل های ارتباطی محصولات FLYSLY می پردازیم.

 • پروتکل ارتباطی فرستنده رادیویی (TX): زبان ارتباطی بین فرستنده و گیرنده رادیویی است.
 • پروتکل ارتباطی گیرنده رادیویی (RX): زبان ارتباطی بین گیرنده رادیویی و فلایت کنترل می باشد.

پروتکل های ارتباطی فرستنده های رادیویی (TX) FLYSK

FLYSKY برای فرستنده های رادیویی خود از دو پروتکل AFHDS و AFHDS 2A استفاده می کند.

AFHDS مخفف عبارت Automatic Frequency Hopping Digital System می باشد. این پروتکل یک پروتکل دیجیتال بوده که قابلیت استفاده همزمان از دو رادیو برای ارسال و دریافت پیام بدون اختلال را برای کاربران فراهم می کند.

پروتکل AFHDS 2A هم ، نسل دوم پروتکل AFHDS بوده که قابلیت ارتباط دو طرفه برای فرستنده رادیویی و استفاده از تله متری را فراهم می کند.

پروتکل ارتباطی گیرنده های رادیویی (RX) FLYSKY

گیرنده های قدیمی FLYSKY از پروتکل های PWM و PPM پشتیبانی می کنند. اما گیرنده های نسل جدید این شرکت علاوه بر پروتکل های ذکر شده از پروتکل های iBUS نیز پشتیبانی می کنند.

پروتکل iBUS نیز مانند پروتکل SBUS یک پروتکل دیجیتال است که قابلیت پشتیبانی تا 16 کانال را در یک سیم دارد. این پروتکل نسبت به پروتکل PPM از تاخیر کمتری برخوردار است که باعث شده مزیت بزرگی نسبت به پروتکل های آنالوگ محسوب می شود.

توجه: اکثر گیرنده های رادیویی سایز کوچک یا همان Micro RX ها از پروتکل های آنالوگ به دلیل کمبود جا بر روی برد گیرنده پشتیبانی نمی کنند.

اگر میخواهید بیشتر در مورد پروتکل های ارتباطی بدانید مقالات زیر را نیز حتما مطالعه کنید:

بررسی تفاوت پروتکل های PWM و PPM در سیستم های رادیویی

پروتکل های ارتباطی در فلایت کنترل و سیستم گیرنده ی رادیوکنترل ها

معرفی فرستنده های رادیویی (TX) FLYSKY

در ادامه به بررسی مناسب ترین فرستنده های رادیویی یا همان رادیوکنترل های شرکت FLYSKY خواهیم پرداخت.

رادیو کنترلNV14 – Nirvana

رادیو کنترل NV14 – Nirvana حاصل ارتقاء و تحقیقات مشترک دو شرکت FLYSKY و UFPV می باشد.این رادیو کنترل می تواند آخرین گزینه پیشنهادی در بین فرستنده رادیویی های معرفی شده در این قسمت باشد. NV14 – Nirvana ظاهری شبیه به دسته های بازی داشته که یک صفحه لمسی در وسط خود دارد. و می توان در این رادیو کنترل از ماژول خارجی JR نیز استفاده کرد. همچنین این رادیو کنترل با ماژول های TBS Crossfire و Frsky R9M نیز سازگار است.

آدلان پایا - FLYSKY - رادیو کنترل - TX - فلای اسکای - nv14 - nirvana

رادیو کنترل FS-FT18 Paladin

رادیو کنترل FS-FT18 Paladin تمامی ویژگی ها و خصوصیات رادیو کنترل NV14 – Nirvana را دارد. اما ظاهر آن قدیمی بوده و آنچنان جذاب نیست.همچنین از پروتکل AFHDS 3 air نیز پشتیبانی می کند.

Flysky-FS-FT18-Paladin-Transmitter-radio- رادیو کنترل - آدلان پایا - فلای اسکای

رادیو کنترل Flysky FS-i6

رادیو کنترل Flysky FS-i6 یک فرستنده رادیویی بسیار مناسب برای افرادی است که تازه پا به عرصه پهپاد ها و کوادکوپتر های FPV گذاشته اند چرا که اکثر کوادکوپتر های آماده پرواز یا به اصطلاح Redy to Fly از این رادیو کنترل در بسته بندی خود استفاده می کنند.

به دلیل اینکه این رادیو کنترل مدت بسیار طولانی است که عرضه شده و استفاده می شود. راه حل ها و هک های بسیار زیادی نیز برای این رادیو کنترل موجود است. از تغییر پتانسیومتر آن با یک سوییچ 6 کاناله تا چاپ سه بعدی قطعات جانبی مختلف برای راحتی هرچه بیشتر استفاده از آن.

رادیو کنترل های سری جدید Flysky FS-i6 قابلیت پشتیبانی از پروتکل AFHDS 2A را دارند.هرچند رادیو های قدیمی نیز می توانند از پروتکل AFHDS پشتیبانی کنند.

این رادیو کنترل به طور معمول 6 کانال رادیویی دارد اما می توان آن را با آپدیت کردن فریمور و استفاده متفاوت از پتانسیومتر تا 10 کانال قابل استفاده نیز ارتقاء داد.

Flysky FS-i6-Transmitter-radio- رادیو کنترل - آدلان پایا - فلای اسکای

رادیو کنترل Flysky FS-i6S

رادیو کنترل Flysky FS-i6S اولین نسخه آپدیت شده از رادیو کنترل Flysky FS-i6 می باشد که تمام ویژگی ها و خصوصیات آن را دارد. با این تفاوت که رادیو کنترل Flysky FS-i6S دیگر از پروتکل AFHDS برای برقراری ارتباط پشتیبانی نمی کند.و کاربران فقط می بایست از پروتکل AFHDS 2A استفاده کنند. که این ویژگی حتما در انتخاب سایر قطعات می بایست مورد توجه قرار گیرد.

از لحاظ ظاهری نیز فرستنده رادیویی Flysky FS-i6S ظاهر بسیار شکیل تر و زیبا تری نسبت به مدل قبلی خود دارد و تغییرات ظاهری بسیاری در طراحی آن اعمال شده. از جمله این تغییرات می توان به بدنه منحنی شکل و تغییر محل پتانسیومتر ها برای راحتی بیشتر اشاره کرد.

همچنین پورت trainer نیز به پشت رادیو کنترل منتقل شده و در کنار آن پورت USB نیز برای اتصال به سیستم قرار داده شده است که این تغییرات نیز باعث هرچه بهتر شدن تجربه استفاده از این رادیو کنترل می شود.

لازم به ذکر است که با استفاده از پروتکل های iBUS و SBUS در این رادیو کنترل می توانید تا حد اکثر 10 کانال رادیویی را تنظیم کرده و استفاده کنید.

Flysky - FS-i6S -Transmitter-radio- رادیو کنترل - آدلان پایا - فلای اسکای

رادیو کنترل Flysky FS-i6X

فرستنده رادیویی Flysky FS-i6X آخرین آپدیت از سری Flysky FS-i6 می باشد که ظاهری شبیه به محصول اولیه دارد اما برخلاف Flysky FS-i6S قابلیت پشتیبانی از دو پروتکل AFHDS و AFHDS 2A را دارد.

به دلیل راحتی در آپدیت فریمور و سایر تغییرات کاربران می توانند بدون هیچ مشکلی تا 10 کانال را بر روی این رادیو کنترل تنظیم کنند. همچنین حافظه ذخیره مدل ها در این نسخه افزایش یافته و اکنون قابلیت ذخیره 20 مدل را دارد.

Flysky FS-i6X -Transmitter-radio- رادیو کنترل - آدلان پایا - فلای اسکای

رادیو کنترل Flysky FS-i8

رادیو کنترل Flysky FS-i8 جدید ترین محصول در بین محصولات FLYSLY می باشد که قابلیت پشتیبانی از 8 کانال را دارد.این رادیو کنترل دارای پورت USB می باشد که علاوه بر شارژ باتری های رادیو می توان از آن برای اتصال به سیستم ، trainer و Simulator نیز استفاده کرد.

از لحاظ ظاهری نیز نسبت به مدل های i10 ظاهر خیلی خوبی ندارد اما به لطف صفحه نمایش لمسی رنگی که در وسط آن قرار داده شده است می توان نمره قابل قبولی را برای طراحی ظاهری Flysky FS-i8 در نظر گرفت.اما نکته قابل توجه در مورد این صفحه نمایش این است که کارایی و عملکرد آن در زیر نور مستقیم خورشید کمی به چالش کشیده می شود.

flysky-fs-i8-Transmitter-radio- رادیو کنترل - آدلان پایا - فلای اسکای

رادیو کنترل Flysky FS-i10

بهترین و جدید ترین فرستنده رادیویی محصول Flysky مدل FS-i10 می باشد که قابلیت ارائه 10 کانال شامل 5 دکمه و 7 سویچ را به کاربر دارد.همچنین این رادیو کنترل مانند مدل i8 دارای باتری های LiPo قابل شارژ و یک پورت USB برای شارژ ، اتصال به Simulator و trainer می باشد.

Flysky FS-i10 علاوه بر پروتکل های جدید قابلیت پشتیبانی از پروتکل AFHDS را دارد که به کاربران امکان اتصال به گیرنده های رادیویی قدیمی تر FLYSKY را نیز می دهد.

flysky-fs-i10-Transmitter-radio- رادیو کنترل - آدلان پایا - فلای اسکای

معرفی گیرنده های رادیویی (RX) FLYSKY

در ادامه به معرفی و بررسی گیرنده های رادیویی (RX) شرکت FLYSKY می پردازیم. اما نکته قابل توجه این است که تمامی موارد ذکر شده در ادامه تنها قابلیت پشتیبانی از پروتکل AFHDS 2A را دارد. این مسئله به این معنیست که شما با گیرنده های معرفی شده در این قسمت نمی توانید به رادیو کنترل مدل FS-TH9X متصل شوید.

رسیور Flysky FS-A8S V2

رسیور FS-A8S V2 جزو اولین گیرنده های تولیدی شرکت Flysky می باشد. وزن این رسیور 1.2 گرم بوده و معمولا این رسیور همراه با فرستنده های رادیویی FLYSKY به صورت پک عرضه می شود.

یکی از مشکلات موجود در گیرنده های مدل A8S اشکال در انتخاب پروتکل ارتباطی در آن است که گفته می شود در هنگام روشن شدن بدون دخالت خارجی از iBUS به PPM هشت کاناله تغییر می کند.اما در نسخه 2 از این رسیور مشکل ذکر شده حل شده است و کاربران با اطمینان می توانند از آن استفاده کنند.

همچنین در حالی که وزن این رسیور آن را در دسته رسیور های Micro قرار می دهد اما طول آنتن آن کمی بلند تر از حد معمول برای رسیور های Micro می باشد.

مشخصات کلی رسیور Flysky FS-A8S V2 را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • پروتکل: PPM ، iBUS
 • رنج: 300+ متر
 • Failsafe : بر روی iBUS دارد اما بر روی PPM ندارد
 • تله متری: ندارد
 • وزن: 1.2 گرم
flysky-FS-A8S-rx-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور Flysky FS-RX2A

گیرنده رادیویی FS-RX2A را می توان به عنوان آپدیت مدل FS-A8S V2 در نظر گرفت. این رسیور در حال حاضر جزو کوچک ترین رسیور های تولیدی شرکت FLYSKY می باشد.وزن این رسیور 1 گرم بوده و ابعاد آن در حدود 12*15 میلی متر می باشد.

این رسیور دارای رنج بالایی می باشد اما به دلیل تک آنتن بودن طی مسافت های طولانی با این گیرنده کمی ریسکی و خطرناک است.

مشخصات کلی رسیور FS-RX2A به شرح زیر است:

 • پروتکل: PPM, iBUS
 • رنج: 400+ متر
 • Failsafe : بر روی iBUS دارد اما بر روی PPM ندارد
 • تله متری : ندارد
 • وزن: 1.0 گرم
Flysky FS-RX2A-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور Flysky FS-RX2A Pro V1

این رسیور آپدیت شده مدل FS-RX2A می باشد که دارای رنج عملیاتی بیشتری است.همچنین از آنتن های بهتری برخوردار است چرا که در آن از کانکتور های IPEX استفاده شده و کاربران به راحتی می توانند آنتن آن را تعویض کنند.

 • پروتکل: PPM, iBUS
 • رنج: 500+ متر
 • Failsafe : بر روی iBUS دارد اما بر روی PPM ندارد
 • تله متری: ندارد
 • وزن: 0.9 گرم
Flysky - FS-RX2A Pro V1-rx-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور FS82 MICRO

یکی دیگر از گزینه های قابل انتخاب که وزن کمی داشته و ابعاد کوچکی دارد رسیور FS82 MICRO می باشد. این رسیور از پروتکل AFHDS2 پشتیبانی می کند اما قابلیت تله متری را ندارد.اما از پروتکل های iBUS و PPM پشتیبانی می کند.با انواع مختلف رادیو کنترل های FLYSKY سازگار است و بر روی پروتکل iBUS از failsafe پشتیبانی می کند.

 • پروتکل: PPM, iBUS
 • رنج: 300+ متر
 • Failsafe : بر روی iBUS دارد اما بر روی PPM ندارد
 • تله متری : ندارد
 • وزن: 1.2 گرم
FS82 MICRO -Flysky -rx-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور Fli14+ Mini

Fli14+ Mini یک رسیور کوچک است که میزان خروجی RSSI را بر روی کانال 14 نشان می دهد و از پروتکل AFHDS-2A پشتیبانی می کند.

 • پروتکل: iBUS
 • رنج: 500+ متر
 • Failsafe : ندارد
 • تله متری: دارد, RSSI و vBAT در کانال 14
 • وزن: 1.7 گرم
Mini-Flysky-Fli14-14CH-rx-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور Flit10

این رسیور قابلیت های مشابه Fli14+ Mini دارد. با این تفاوت که دارای آنتن های diversity بوده و آنتن دهی بهتری دارد.

 • پروتکل: iBUS
 • رنج: 500+ متر
 • Failsafe : ندارد
 • تله متری: دارد, RSSI و vBAT در کانال 14
 • وزن: 3.1 گرم
Flysky-Fli10-rx-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور Flysky X6B

رسیور Flysky X6B دارای دو آنتن diversity می باشد. همچنین به دلیل ابعاد 36*22 میلی متری و فاصله سوراخ های 30.5 میلی متری کاربران می توانند آن را بر روی فلایت کنترل نیز نصب کنند.

همچنین این گیرنده رادیویی دارای تله متری بوده و از ویژگی failsafe بر روی پروتکل های iBUS و PPM بهره می برد.

 • پروتکل: PWM ، PPM ، iBUS
 • رنج: 300+ متر
 • Failsafe : بر روی iBUS و PPM دارد
 • تله متری: دارد
 • وزن: 4.5 گرم
Flysky X6B -rx-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور Eachine Minicube FlySky

رسیور Eachine Minicube FlySky گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در کوادکوپتر های outdoor با حدود 100 تا 180 میلی متر می باشد.چراکه ابعاد این گیرنده رادیویی حدود 20*20 میلی متر بوده و دارای Buzzer پیش فرض می باشد.

اما در عوض این گیرنده رادیویی قابلیت های تله متری و diversity را ندارد.

 • پروتکل: PPM, iBUS
 • رنج: 300+ متر
 • Failsafe : دارد
 • تله متری: ندارد
 • وزن: 3.1 گرم
Eachine Minicube FlySky RX-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور Turnigy iA6C

رسیور Turnigy iA6C از پروتکل AFHDS2A  پشتیبانی کرده و دارای دو آنتن می باشد.همچنین وزن کم و پشتیبانی از هردو پروتکل های سریال رادیو کنترل ها آن را به گزینه مناسبی برای انتخاب تبدیل کرده است.

 • پروتکل: PPM ، iBUS ، SBUS
 • رنج: 300+ متر
 • Failsafe : دارد
 • تله متری : دارد
 • وزن: 7.9 گرم
Flysky Turnigy iA6C-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور MOY RXA2-10

این رسیور با هر بار روشن شدن سعی می کند تا به صورت اتوماتیک به رادیو کنترل متصل شود.

 • پروتکل: PPM (10CH) ، SBUS (10CH)
 • رنج: 100+ متر
 • Failsafe : دارد
 • تله متری: ندارد
 • وزن: 2 گرم
 • ابعاد: 12×18 میلی متر
 • رادیو های سازگار: FS-i4 ، FS-i6 ، FS-i6S ، FS-i6X ، FS-i10
Flysky MOY RXA2-10-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور Flysky FS2A 4CH PWM

این رسویر یکی از انواع رسیور های FS-RX2A می باشد.این گیرنده دارای 4 کانال PPM است اما از پروتکل های iBUS و SBUS پشتیبانی نمی کند.همچنین دارای 3 پین برای سرو موتور ها بوده و گزینه مناسبی برای استفاده در هواپیماهای مدل و Wing می باشد.و قابل ذکر است که این رسیور با پروتکل FS-RX2A نیز سازگار است.

 • پروتکل: PWM 4CH
 • رنج: 400+ متر
 • Failsafe : دارد
 • تله متری: ندارد
 • وزن: 0.9 گرم
 • ابعاد: 11×25 میلی متر
 • رادیو های سازگار: FS-I6 ، FS-I6X ، FS-I6S ، FS-TM8 ، FS-TM10 ، FS-I10 و سایر رادیو هایی که از پروتکل AFHDS 2A پشتیبانی می کنند.
Flysky FS2A 4CH PWM - rx-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور Flysky FS-IA8S

رسیور FS-IA8S با همکاری دو شرکت FLYSKY و UndergroundFPV برای رادیو کنترل مدل Nirvana NV-14 ساخته شد.این رسیور دارای آنتن diversity بوده و با پروتکل AFHDS 2A سازگار است. همچنین خروجی آن نیز با استفاده از پروتکل های PPM و iBusو S-Bus عمل می کند.

Flysky FS-IA8S -rx-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور Flysky IA8X

IA8X کوچکترین رسیور ساخته FLYSKY است.

 • پروتکل: PWM and iBUS
 • رنج: 200+ متر
 • تله متری: دارد
 • وزن: 2 گرم
 • ابعاد: 15x13x3 میلی متر
 • رادیو کنترل های سازگار: رادیو هایی که از پروتکل AFHDS 2A استفاده می کنند
FlySky-FS-iA8X-rx-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

رسیور X-BOSS RX2A PRO

 • پروتکل: PPM, iBUS 8CH
 • رنج: 300+ متر
 • وزن: 3.7 گرم
 • ابعاد: 32×22.5×7.5 میلی متر
X-BOSS RX2A PRO -Flysky -rx-receiver - آدلان پایا - adlanapaya - گیرنده رادیویی - رسیور - کوادکوپتر

پرامتر های مهم در انتخاب مناسب ترین گیرنده رادیویی (RX)

تله متری

وجود تله متری برای راحتی کار و استفاده از تمام قابلیت های کواد کوپتر امری ضروری و مورد نیاز است.اما این ویژگی برای افرادی که تازه پا به عرصه پهپاد ها گذاشته اند زیاد ضروری نیست و ممکن است استفاده از آن کمی پیچیده و سخت به نظر برسد و هزینه های ابتدایی آن ها را افزایش دهد.پس بهتر است این افراد ویژگی تله متری را در انتخاب رسیور خود لحاظ نکنند.

Failsafe

همانطور که در مطلب بیان شده مشاهده کردید قابلیت failsafe تنها در برخی از محصولات FLYSKY پشتیبانی می شود. از طرفی وجود این ویژگی شاید در ظاهر برای کواد کوپتر های سایز کوچک (Micro) و کواد کوپتر های indoor ضروری نباشد اما وجود آن برای کواد کوپتر هایی که مسافت های طولانی را در فضای باز طی می کنند امری ضروری است. چرا که در صورت قطع شدن سیگنال و یا بروز مشکلات احتمالی وجود failsafe باعث ایمن تر شدن پرواز و مراقبت بیشتر از کوادکوپتر شما خواهد شد. اما نکته قابل توجه این است که کاربران در انتخاب رسیور با این ویژگی نوع پروتکلی که قابلیت پشتیبانی از failsafe را نیز داشته باشد در نظر بگیرند.

ممنون 🙂

1 دیدگاه

 1. سلام ممنون بابت سایت خوبتون
  من میخوام هواپیما کنترلی درست کنم اگر میشه یک دوره خوب معرفی کنید .
  من نزدیک یک و نیم هزینه کردم که هواپیما کنترلی درست کنم ولی متاسفانه سقوط کرد پس اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *