حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع در ایران – آشنایی با نحوه ی نقشه خوانی

آدلان پایا - حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع در ایران

یکی از مراحل مهم قبل از پرواز و استفاده از پهپاد ها و هواگرد ها اطلاع از حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع و رعایت قوانین پروازی در منطقه می باشد. در این مقاله به بررسی این مناطق و آموزش نقشه خوانی حریم هوایی می پردازیم.

حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع در ایران

مناطق پرواز ممنوع ( NFZ ) چیست؟

مناطق پرواز ممنوع ( NFZ ) و حریم های هوایی معمولا توسط کشور ها و به دلیل مسائل امنیتی و برای جلوگیری از سوانح و نفوذ پهپاد ها و هوانورد ها به مناطق حساس و استراتژیک تعیین می شود. این مناطق شامل بخش ها و انواع مختلفی می باشد که هرکدام دارای قوانین خاصی بوده که کاربران پهپاد ها ملزم به رعایت آن می باشد. در ادامه با این مناطق و قوانین مربوط به هرکدام آشنا می شویم.

چرا باید از قوانین هوانوردی و مناطق پرواز ممنوع پیروی کنیم؟

همانطور که گفته شد مناطق پرواز ممنوع و حریم های هوایی به دلیل مسائل امنیتی و جلوگیری از سوانح تعریف شده اند. کاربران با پیروی از این قوانین می توانند از جان و مال خود و دیگران حفاظت کرده و احتمال بروز حوادث و مشکلات دیگر را به حداقل برسانند.

برای مثال این قوانین می تواند شامل مناطق نظامی یا استراتژیک کشوری باشند که در صورت رعایت نکردن حریم هوایی در آن ها باعث ایجاد مشکلات متنوع برای کاربران شود و یا برخی از این قوانین شامل مناطق شهری نظیر بیمارستان ها ، مساجد ، خطوط انتقال نفت و گاز و برق و پمپ بنزین ها یا مناطق تاریخی باشد که در صورت رعایت نکردن این قوانین و بروز حادثه باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیر جانی و مالی برای سایر افراد حاضر در منطقه خواهد شد و اگر کاربران این قوانین را زیر پا بگذارند مرتکب جرم شده و با آن ها از طریق مراجع قضایی برخورد خواهد شد.

کاربران می توانند برای استفاده از نقشه حریم هوایی و اطلاع از مناطق پرواز به نرم افزار AGCS مراجعه کنند و علاوه بر تنظیم پهپاد و تعریف انواع ماموریت های پروازی تمامی مناطق پرواز ممنوع را به صورت در لحظه بر روی نقشه این نرم افزار مشاهده کنند.

نقشه حریم های هوایی شامل چه بخش هایی است؟

برای اطلاع از حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع در هر کشور می بایست از نقشه حریم هوایی آن کشور استفاده شود. در این نقشه مناطق حساس و پرواز ممنوع آن با راهنمای استفاده از آن درج شده است که این نقشه برای جمهوری اسلامی ایران در نرم افزار AGCS قابل مشاهده است.

در نقشه حریم های هوایی مناطق مختلف با میزان حساسیت ها و قوانین مختلفی درج شده است. از مهم ترین بخش های این نقشه می توان به مناطق OIP، OID، OIC، OIR، حریم فرودگاه ها و خطوط هوایی پرواز هواپیما ها اشاره کرد.

علامت ها و اشکال موجود در نقشه بر چه اساس تعیین شده اند؟

علامت ها و حروف اختصاری به کار برده شده در نقشه های هوانوردی و حریم های هوایی بر اساس استاندارد های بین المللی تعیین شده اند، چرا که این قوانین برای تمامی کشور ها و افراد قابل فهم بوده و قابلیت استفاده همگانی را داشته باشند.

برای مثال الفبای هوانوردی بر طبق قائده خاصی تعیین شده است و تمامی افراد و کشور ها ملزم به استفاده از آن ها هستند. این کار باعث شده یکپارچگی کاملی در صنعت هوانوردی دنیا شکل گرفته و از این طریق از بروز حوادث و مشکلات بسیار زیادی جلوگیری شده است.

در شکل زیر می توانید جدول حروف الفبای هوانوردی را مشاهده کنید که بر طبق آن برای هر حرف از الفبای انگلیسی کلمه ی معادلی در نظر گرفته شده است و کاربران در ارتباط های رادیویی ملزم به استفاده از این حروف به جای کلمات هستند. این کار به این دلیل انجام شده که در ارتباط های رادیویی هواگرد ها با یکدیگر و یا ارتباط هواگرد ها با برج های مراقبت و ایستگاه های زمینی از بروز اشتباهات شنیداری و بروز حوادث جلوگیری شود.

در ادامه به معرفی بخش ها و علامت های موجود در نقشه های حریم هوایی می پردازیم .

منطقه PAPA

مناطق PAPA که با حروف اختصاری OIP بر روی نقشه علامت گذاری شده اند پرواز در آن ها به کلی ممنوع بوده یا به اصطلاح Prohibited هستند. این مناطق به طور دائمی توسط پایگاه های پدافند هوایی محافظت و رسد می شوند. این مناطق بر روی نقشه عموما به رنگ های زرشکی یا قرمز هستند.

منطقه ROMEO

منطقه ROMEO را نیز می توانید با حروف اختصاری OIR و به رنگ آبی بر روی نقشه پیدا کنید. پرواز در این مناطق نیز محدود یا به اصطلاح Restricted بوده و توسط پدافند های هوایی محافظت می شوند و صرفا می توان با کسب اجازه و مجور بر روی آن ها پرواز کرد.

منطقه DELTA

منطقه DELTA بر روی نقشه حریم هوایی با حروف OID و با رنگ نارنجی مشخص شده اند که پرواز در آن ها خطرناک محسوب شده و اصطلاحا Danger می باشند و برای پرواز در این مناطق می بایست با هماهنگی با سازمان و مالک منطقه انجام شود.

منطقه CHARLIE

منطقه CHARLIE نیز به عنوان مناطق با هشدار پرواز یا Caution شناخته می شوند و در این مناطق می بایست مراقب سایر پرواز های هواگرد ها باشید و بر حسب احتیاط با ارتفاع زیر 100 متر پرواز کنید. این مناطق را می توانید با حروف اختصاری OIC و با رنگ سبز بر روی نقشه پیدا کنید.

فرودگاه ها ( AIR PORT )

یکی دیگر از بخش های مهم نقشه حریم هوایی ، حریم فرودگاه ( Airport ) یا Aerodrome می باشند. این مناطق نیز دارای قوانین مخصوصی هستند که به دلیل جلوگیری از برخورد با سایر هواپیما ها و اختلال در سیستم رادیویی آن ها ایجاد شده است. برای مثال پرواز تا شعاع حدود 2.5 کیلومتری آن ها ممنوع بوده و پرواز در مسیر باند فرود نیز تا 8 کیلومتر ممنوع می باشد. فرودگاه ها بر حسب نوع و کاربری آن با علامت های مختلفی نشانه گذاری می شوند. قائده‌ی پرواز در نزدیکی فرودگاه ها به این صورت است که هرچه به فرودگاه نزدیک تر می شویم می بایست ارتفاع پروازی خود را کاهش دهیم تا از برخورد با هواپیما ها جلوگیری کنیم.

سایر مناطق پرواز ممنوع و قوانین پروازی

برخی از مناطق پرواز ممنوع به دلیل گستردگی بالا و تعداد زیاد بر روی نقشه های حریم هوایی درج نشده اند اما کاربران می بایست این قوانین را نیز در پرواز های خود با استفاده از پهپاد ها رعایت کنند.

در جدول زیر می توانید برخی از این قوانین را مشاهده کنید.

حرف آخر

با جمع بندی مطالب گفته شده دریافتیم که قبل از پرواز با پهپاد یا مولتی روتور خود می بایست اطلاعاتی از مناطق پرواز ممنوع و قوانین پروازی و هوانوردی داشته باشید که از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در صورت رعایت نکردن آن ها ممکن است باعث ایجاد مشکلات و خسارت هایی برای کاربران و سایر افراد شود.

همچنین برای در دسترسی بیشتر خلبان های پهپاد به نقشه ی حریم های هوایی ایران، خلبانان می توانند از نرم افزار هدایت و کنترل پهپاد برای مشاهده ی حریم های هوایی ایران و محل پرواز پهپاد خود مطلع شوند. جهت دریافت نرم افزار کلیک کنید.

علاوه بر موارد ذکر شده کاربران می بایست سایر مراحل ایمنی قبل از پرواز با مولتی روتور و پهپاد خود نظیر چک کردن بخش های مختلف پهپاد و اطمینان از سلامت و کارکرد هریک از بخش ها را انجام دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه

  1. سلام من نرم افزار شما را دانلود کردم و هزینه را پرداخت کردم لطفا نحوه استفاده از برنامه ویا راهنمای کاربر را ارایه نمایید. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *