بررسی مشکلات ، نکات و سوالات متداول در DJI FPV SYSTEM

بررسی مشکلات ، نکات و سوالات متداول در DJI FPV SYSTEM-آدلان پایا

در این مقاله به بررسی مشکلات ، نکات و سوالات متداول در مورد بخش های مختلف سیستم اف پی وی دیجیتال دی جی ای ( DJI FPV SYSTEM ) نظیر Air Unit ، عینک اف پی وی و رادیو کنترل خواهیم پرداخت.

سوالات اساسی

dji-digital-fpv-system-air-unit-آدلان پایا

Air Unit دارای سوکت اتصال MMCX بلند تری است

Air Unit که یکی از اجزای اصلی سیستم اف پی وی DJI می باشد. سوکت های اتصال MMCX این قسمت دارای پین های بلند تری نسبت به مدل های معمولی می باشد. بنابراین کاربران در هنگام خرید آنتن برای سیستم اف پی وی می بایست مدل های مخصوص Air Unit DJI را تهیه کنند.

تداخل با باند فرکانسی 5.8GHz آنالوگ

یکی از باند های فرکانسی مورد استفاده DJI FPV SYSTEM باند 5.8 گیگاهرتز می باشد که با کانال فرکانسی آنالوگ در صورتی که به یکدیگر نزدیک باشند تداخل ایجاد خواهد کرد. این مشکل برای کاربران به مراتب وخیم تر خواهد شد اگر از مود 50Mbps برای ارسال تصویر خود استفاده کنید چرا که این مود پهنای باند بیشتری را نیاز دارد. برای کاهش اختلالات بهتر است تا تصاویر را با سرعت 25Mbps و قدرت های 200mW و یا 25mW ارسال کنید.

RSSI در سیستم اف پی وی دیجیتال

برای DJI FPV SYSTEM سنجشی بر حسب RSSI وجود ندارد و کاربران برای درک میزان قدرت سیگنال می توانند به نوار سیگنال یا bitrate سیستم مراجعه کنند.

آیا سیگنال بعد از قطع شدن قابل بازگشت است ؟

در صورت قطع شدن سیگنال 30 ثانیه زمان برای بازگشت و اتصال دوباره آن زمان نیاز است و این یکی از معایب سیستم دیجیتال نسبت به آنالوگ می باشد چرا که این تاخیر 30 ثانیه ای در اتصال دوباره سیگنال ممکن است باعث سقوط و کرش پرنده شما شود.

بررسی DJI FPV Goggles

در این بخش به بررسی سوالات متداول و مشکلات موجود در استفاده بخش مهم DJI FPV SYSTEM یعنی عینک اف پی وی دی جی ای ( DJI FPV Goggles ) خواهیم پرداخت.

Goggles-DJI FPV SYSTEM-آدلان پایا

سوالات متداول

نسبت تصویر 4:3 یا 16:9 ؟

یکی از سوالات متداول این است که برای پرواز بهتر است از نسبت تصویر 4:3 استفاده کنیم یا 16:9. در جواب این سوال می توان گفت با استفاده از نسبت تصویر 4:3 شما از تمام ظرفیت سنسور دوربین خود استفاده می کنید اما در نسبت تصویر 16:9 قسمت های بالا و پایین تصویر شما مورد استفاده قرار نمی گیرد و شما میدان دید عمودی کمتری خواهید داشت.

از چه باتری های برای برق رسانی به DJI FPV Goggles استفاده کنیم ؟

یک باتری لیتیوم پلیمری 4 سل با ظرفیت 1600 میلی آمپر قادر است تا عینک اف پی وی شما را تا سقف 3.5 ساعت به صورت مداوم روشن نگه دارد.همچنین می توانید به جای باتری های لیپو از باتری های لیتیوم یون 2 تا 4 سل استفاده کنید. چراکه DJI FPV Goggles شدت جریان زیادی استفاده نمی کند و به همین دلیل باتری به ضریب تخلیه بالایی نیاز ندارد.

آنتن RHCP یا LHCP ؟

آنتن های RHCP که مخفف Right Hand Circular Polarized بوده و آنتن های LHCP که مخفف Left Hand Circular Polarized می باشند در دسته آنتن های همه جانبه قرار می گیرند.

بهتر است تا برای DJI FPV Goggles از آنتن های LHCP استفاده کنید چرا که Air Unit نیز از این نوع آنتن استفاده می کند. اما در صورتی که می خواهید از انتن های RHCP استفاده کنید می بایست آنتن های Air Unit خود را نیز به این نوع تغییر دهید.

DVR Bitrate

طب تجربه میزان Bitrate ضبط ویدئو در DJI FPV Goggles چیزی بین 30Mbps تا 40Mbps می باشد که ممکن است به ندرت افت داشته باشد.همچنین به نظر می رسد که تنظیم عینک اف پی وی بر روی 50Mbps تغییری در میزان DVR Bitrate نداشته و این مقدار برای 50Mbps و 25Mbps یکسان می باشد.

مشکلات متداول

ارور پر بودن SD Card

در صورتی که عینک اف پی وی به شما ارور پر بودن SD Card را می دهد و در واقع حافظه جانبی شما هنوز برای ذخیره ویدئو جا دارد و همچنین ویدئو DVR شما بعد از 14 یا 16 دقیقه ضبط قطع می شود مشکل می تواند از فرمت SD Card شما باشد و شما می توانید با فرمت کردن کارت SD در عینک این مشکل را حل کنید.

بهترین تنظیمات برای پرواز در نور کم و تاریکی

تمامی تنظیمات دوربین را می توانید در عینک اف پی وی انجام دهید. برای دید بهتر در پرواز در نور کم بهتر است میزان exposure را تنظیم کنید و از مود LED استفاده کنید.

خراب بودن فایل ویدئو های ضبط شده

گاها ممکن است کاربران با فایل های ضبط شده ویدئو های خود مواجه شوند که با اتصال کارت SD به سیستم قابلتی پخش یا ادیت نداشته باشند. این فایل های خراب به دلیل کرش کردن پرنده وقطع شدن اتصال باتری و یا قطع کردن ناگهانی باتری از عینک اف پی وی در حین ضبط ویدئو می باشد. برای رفع این مشکل SD Card را به Air Unit یا عینک برگردانید و باتری را متصل کنید. بین 15 تا 30 ثانیه صبر کنید تا Air Unit تمامی فایل های SD Card را اسکن کرده و فایل های خراب را ترمیم کند. بعد از آن می توانید SD Card را جدا کرده و آن را به سیستم متصل کنید.

برای جلوگیری از خراب شدن فایل ویدئو ها بهتر است تا همیشه بعد از پایان ضبط ویدئو چند ثانیه صبر کرده و سپس اتصال باتری را قطع کنید.

Slow SD Error

در صورتی که ارور Slow SD Error برای شما نمایش داده شد ممکن است یکی از موارد زیر باعث ایجاد این مشکل شده باشد :

  • سرعت Read/Write کارت SD شما کم بوده و می بایست SD Card با سرعت بالا تری تهیه کنید.
  • فرمت SD Card شما دچار مشکل شده و می بایست آن را در عینک فرمت کنید.
  • ممکن است این مشکل به خاطر فریمور عینک بوده و می بایست فریمور آن را آپدیت کنید.
  • یکی از روش ها برای جلوگیری از ایجاد این ارور در عینک این است که ضبط ویدئو ها را قبل از آرم کردن کواد شروع کنید چرا که وقتی در حین پرواز ضبط ویدئو را شروع می کنید به دلیل سرعت بالای تغییر عکس ها SD Card توانایی رسیدگی به آن را ندارد.

بررسی DJI Air Units

در این قسمت نیز به بررسی سوالات متداول و نکات راجه به یکی دیگر از بخش های مهم DJI FPV SYSTEM یعنی DJI Air Units خواهیم پرداخت.

dji-antenna-air-unit-آدلان پایا-دی جی ای-اف پی وی

چگونه به DJI Air Units برق رسانی کنیم ؟

برای برق رسانی به DJI Air Units می توانید از یک تنظیم کننده ولتاژ با خروجی 8 ، 9 و یا 10 ولت استفاده کنید که توانایی ایجاد شدت جریان بین 1 تا 2 آمپر را داشته باشد.همچنین می توانید برق اینقسمت را از باتری به صورت مستقیم تامین کنید اما توجه داشتید باشید که نویز های ایجاد شده در باتری برای  Air Unit اصلا مناسب نیست و می بایست بین اتصال این قسمت و باتری از یک خازن برای رفع و یا کاهش نویز ها استفاده کنید.

خراب شدن DJI Air Unit

اگر کاربران در حین آپدیت فریمور DJI Air Units اتصال باتری آن را قطع کنند و یا به هر دلیلی آپدیت این قسمت به درستی انجام نشود ، DJI Air Units شما خراب شده و دیگر در نرم افزار DJI Assistant 2 بعد ازا تصال به سیستم نشان داده نخواهد شد شما برای رفع این مشکل می بایست با پشتیبانی شرکت DJI تماس حاصل فرمایید.

بررسی رادیو کنترل DJI FPV SYSTEM

dji-fpv-remote-controller-goggles-آدلان پایا-رادیو کنترل

چقدر زمان برای شارژ کامل رادیو کنترل نیاز است ؟

برای شارژ کامل باتری رادیو کنترل می بایست آن را در حدود 10 ساعت شارژ کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به DJI FPV Goggles به مقاله های زیر مراجعه کنید :

معرفی پک پرواز دیجیتال FPV دی جی ای (DJI Digital FPV System )
آموزش فعال سازی DJI Digital FPV System برای اولین بار
آموزش آپدیت فریمور Air Unit ، FPV Goggles و رادیو کنترل

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *