بررسی فریمور های مورد استفاده در کوادکوپتر های FPV

آدلان پایا - کوادکوپترFPV - پرواز فری استایل - فریمور - Frimware - فلایت کنترل - بتافلایت - مولتی وی - اردوپایلوت -

فریمور های متفاوتی را می توان برای فلایت کنترل ها استفاده کرد. در این مقاله به بررسی و معرفی متداول ترین فریمور هایی که برای انواع پهپاد ها و کوادکوپتر های FPV و برای پرواز های FPV یا پرواز اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرند پرداخته. و در مورد ویژگی ها و خصوصیات هرکدام بحث می کنیم.

بهترین فریمور

فریمور های قابل استفاده برای فلایت کنترل ها انواع مختلفی دارند. هرکدام از این فریمور ها دارای ویژگی های به خصوصی است.و معایب و مزایای متفاوتی دارند. برای مثال برخی از این فریمور ها مخصوص کوادکوپتر FPV ، پرواز فری استایل و مسابقات سرعت بوده و برخی نیز امکان استفاده از GPS و پرواز اتوماتیک را در اختیار کاربران قرار می دهند. اما هیچ کدام از این فریمور ها را نمی توان به عنوان بهترین انتخاب پیشنهاد کرد. در ادامه به بررسی هرکدام از این فریمور ها خواهیم پرداخت.

فریمورهای مناسب پرواز های فری استایل

Betaflight

بتافلایت یکی از پر استفاده ترین فریمور ها برای پهپاد ها و کوادکوپتر های FPV و سایز کوچک می باشد.فریمور بتافلایت یک فریمور Open Source است.که برای تمرکز بر روی بهبود عملکرد پرواز در پهپاد ها و کوادکوپتر های مسابقه و FPV از CleanFlight جدا شد.

بخش بسیار زیادی از فلایت کنترل ها قابلیت استفاده از این فریمور را دارند. بتا فلایت تنظیمات پیش فرض بسیار خوبی برای پرواز های FPV و فری استایل دارد.و ویژگی های متنوعی را در اختیار کاربران قرار می دهد. همچنین به دلیل اوپن سورس بودن همواره آپدیت های بسیاری نیز برای افزایش بازدهی این فریمور در دسترس می باشد.

از معایب فر یمور Betaflight نیز می توان به محیط کاربری پیچیده اشاره کرد. که باعث می شود کاربران سختی های فراوانی را در نصب واستفاده از این فریمور متحمل شوند.

آموزش نصب فریمور بتافلایت

Kiss

این فریمور توسط شرکت Flyduino توسعه داده شده.که محیط کاربری بسیار ساده ای دارد. اما از طرف دیگر به دلیل Close Source بودن قابلیت استفاده برای هر فلایت کنترلی را ندارد. و به طور خلاصه فریمور انحصاری این شرکت برای فلایت کنترل های خود می باشد.

رابط و محیط کاربری فریمور Kiss نسبت به فریمور Betaflight بسیار ساده تر بوده. و تنظیم و کانفیگ پهپاد و کوادکوپتر را برای کاربران به مراتب راحت تر می کند. اما همین سادگی بخش ها و تنظیمات گاهی کاربران را برای تنظیمات اضافه و رفع مشکلات به درد سر می اندازد.

نکته آخر در مورد استفاده از فریمور Kiss این است که به دلیل انحصاری بودن ، افرادی که از این فریمور استفاده می کنند زیاد نبوده و کاربران برای رفع مشکلات و استفاده از اینترنت ممکن است با کمبود منابع مواجه شوند.

FlightOne FalcoX

فریمور FlightOne که در ابتدا با نام Raceflight شناخته می شد طبق کد های توسعه دهندگان از ابتدا نوشته شده و تبدیل به یک فریمور Close Source شده و به طور کل از Betaflight و Cleanflight جدا شد.

آخرین ورژن از این فریموربا نام Falcox تمرکز بسیار زیادی بر روی پهپاد ها و کواد کوپتر های مسابقه و فری استایل دارد. همچنین این فریمور دارای محیط کاربری ساده ای بوده و روند تنظیمات را برای کاربران بسیار راحت کرده است. اما این ساده بودن و محدود بودن تنظیمات باعث شده تا پایلوت های حرفه ای برای دست یابی به تنظیمات بیشتر از فریمور Betaflight استفاده کنند.

فریمور های مناسب پرواز های اتوماتیک

iNav

این فریمور قابلیت های بسیاری برای پرواز های اتوماتیک مانند تعریف ماموریت و مسیر های پروازی دارد.فریمور iNav نیز مانند فریمور betaflight از Cleanflight جدا شده و به همین دلیل محیط کاربری و تنظیمات اولیه آن شبیه به بتافلایت می باشد با این تفاوت که فریمور iNav علاوه بر مولتی روتور ها قابلیت پشتیبانی از پهپاد های بال ثابت و اتوموبیل های RC را نیز دارد.

معرفی نرم افزار های موبایلی Betaflight و Cleanflight و INAV

Ardupilot

Ardupilot را می توان به عنوان محبوب ترین فریمور Open Source برای پرواز های اتوماتیک بر پایه GPS دانست. این فریمور سال ها است که توسط توسعه دهندگان توسعه داده شده. و قابلیت ها ویژگی های منحصر به فردی را در اختیار کاربران قرار می دهد. همچنین قادر است تا از تمامی مولتی روتور ها ، پهپاد های بال ثابت ، قایق ها و اتوموبیل های RC نیز پشتیبانی کند.

از دلایل محبوبیت فریمور Ardupilot می توان به ایمن بودن و قابلیت های ویژه برای طراحی مسیر های پروازی و ماموریت های مختلف اشاره کرد. اما از طرف دیگر به دلیل ضعف در برخی ویژگی ها برای استفاده در پرواز های فری استایل و FPV توصیه نمی شود.

چگونه فریمور Ardupilot را در فلایت کنترل های F4 Kakute و F7 فلش کنیم ؟

Multiwii

مولتی وی یکی از قدیمی ترین فریمور های مورد استفاده مولتی روتور ها است. همچنین این فریمور الهام بخش سایر فریمور هایی است که امروزه در حال استفاده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *