بررسی تفاوت پروتکل های PWM و PPM در سیستم های رادیویی

تفاوت پروتکل های PPM و PWM در سیستم های رادیویی - ادلان پایا

مقدمه ای کلی برای آشنایی با پروتکل های PWM و PPM

PWM  و PPM دو پروتکل ارتباطی رادیویی هستند که برای انتقال داده ها از گیرنده ی رادیویی به فلایت کنترل استفاده می شوند . در این مقاله تفاوت میان این دو پروتکل و نحوه ی تبدیل آنها به یکدیگر را توضیح می دهیم .

PWM مخفف Pulse Width Modulation و PPM نیز مخفف Position Pulse Modulation می‌باشد.PWM یک تکنیک است که برای انتقال داده ها به شکل یک پالس عرضی متغیر، استفاده می شود .

پالس-PWM-در-پروتکل-های-ارتباطی-آدلان-پایا

تجهیزات جانبی RC که از PWM استفاده می کنند شامل:

سروو ها ، اسپید کنترل ها ، گیرنده رادیوکنترل ها ، سیستم های اتوپایلوت و پایدارسازی پرنده

PWM – مدلاسیون عرض پالس

در پروتکل PWM هر کانال رادیوکنترل به یک سیم برای انتقال داده نیاز دارد. برای مثال اگر ما بخواهیم از 8 کانال رادیوکنترل استفاده کنیم باید 8 سیم به علاوه‌ی 2 سیم تغذیه از گیرنده به فلایت کنترل متصل کنیم. مقدار هر کانال به صورت سیگنال به مدت 2 میلی ثانیه نمایش داده می شود و پالس آن سیگنال هر 20 میلی ثانیه تکرار ( بروزرسانی ) می شود. این سیگنال برای 1 تا 2 میلی ثانیه بالا می رود( 1 ) و پس از آن به پایین می آید ( 0 ). وقتی سیگنال در نمودار ۱ است (روشن یا بالا است) نشان دهنده ی یک کانال است.

کل فرآیند 20 میلی ثانیه طول می کشد، نقاط مهم پالس در نمودار هنگامی است که پالس روشن یا در بالا ( 1 ) است و این حالت،1 تا 2 میلی ثانیه بیشتر طول نمی کشد. اگر چه زمان بین پالس ها مهم نیست اما نقش مهمی را ایفا می کنند. معمولا بهترین حالت تأخیر بین پالس‌ها، 20 میلی ثانیه است . اگر این تأخیر طولانی تر باشد، سروو(servo)، فرمانی دریافت نمی‌کند و به حالت عادی باز می گردد. یک پالس را می‌توان سریع تر از این نیز تولید کرد، اما 20 میلی ثانیه بهترین حالت است.

PPM – مدلاسیون موقعیت پالس

PPM چندین سیگنال را پشت سر هم از یک سیم عبور می دهد . دستور کانال ها به طور متوالی ارسال می شوند و پس از ارسال هر کانال مقداری تاخیر وجود دارد . پس از ارسال آخرین کانال ، ارسال کانال ها به صورت حلقه ای از اول شروع می شود .

به طور معمول در PWM ، در هر ثانیه 50 بار بروزرسانی ( 50 هرتز ) ارسال داده داریم و به این معنی است که هر 20 میلی ثانیه یک بار بروزرسانی می شود. می دانیم که پالس هر کانال 1 تا 2 میلی ثانیه است و با این توصیف با استفاده از PPM می توانیم در 20 میلی ثانیه 10 کانال را ارسال کنیم . پس در PPM همه ی کانال ها به صورت همزمان ارسال نمی شوند و مقدار اندکی تاخیر بین ارسال هر کانال وجود دارد اما سیم کشی کمتر و تمیزتری داریم و تعداد سیم های زیاد در PWM را به 1 سیم محدود کرده ایم .بنابراین در حالت کلی استفاده از PPM بهتر از PWM است .

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *