استفاده از فیلتر LC برای کاهش نویز تصاویر در پرواز FPV

استفاده از فیلتر LC برای کاهش نویز تصاویر در پرواز FPV - آدلان پایا

فیلتر LC یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین فیلتر های الکترونیکی است که از یک خازن ( capacitor ) و یک سلف ( inductor ) تشکیل شده است.این مدار ها برای کاهش و رفع نویز های ایجاد شده توسط موتور ها و اسپید کنترل ها که بر روی تصویر دوربین ها در پرواز های FPV اختلال ایجاد می کند استفاده می شود.

LC فیلتر چیست ؟

LC فیلتر ها برد های ساده ای هستند که تنها از یک سلف ( L ) و یک خازن ( C ) تشکیل شده اند.سلف این مدار وظیفه کنترل جریان عبوری از خود را داشته و خازن نیز وظیفه مقاومت و کنترل ولتاژ عبوری را دارد.

LC فیلتر ها در واقع فیلتر های پایین گذری ( low pass filter ) هستند که به فرکانس های پایین تری از یک حد معینی اجازه عبور داده و در برابر فرکانس های بالا مقاومت می کند.

آدلان پایا - LC فیلتر
آدلان پایا - LC فیلتر - فیلتر ال سی

شما می توانید فیلتر های LC را به صورت آماده تهیه کنید. اما در هنگام خرید مطمعا شوید که ولتاژ و جریان فیلتر شما با ولتاز و جریان دستگاهی که می خواهید بر روی آن نصب کنید همخوانی داشته باشد.

فیلتر LC چگونه می تواند کیفیت تصویر دوربین های FPV را بهبود بخشد؟

همانطور که میدانید کواد کوپتر و ها و مولتی روتور ها دارای موتور و اسپید کنترل برای پرواز هستند که باعث ایجاد نویز هایی بر روی تصاویر دوربین های FPV می شوند.چرا که سرعت موتور ها در حین پرواز همواره در حال تغییر است تا مولتی روتور بتواند پرواز کرده و پایداری خود را حفظ کند. این تغییر سرعت به معنای تغییر متداوم جریان و ولتاژ عبوری از اسپید کنترل ها و موتور ها است که باعث ایجاد نویز و کاهش کیفیت تصاویر می شود.

از مهم ترین نشانه های نویز موتور ها می توان به ایجاد خطوط در تصاویر دریافتی از دوربین های FPV اشاره کرد که در طول پرواز دیده می شود.

LC فیلتر ها وظیفه کاهش و خنثی سازی نویز های ایجاد شده در جریان و ولتاژ ورودی به سیستم ارسال تصویر ، دوربین و تصاویر FPV و سایر قطعات مولتی روتور را دارند. البته برخی از قطعات نظیر رگولاتور ها قابلیت فیلتر جریان و ولتاژ را تا حدودی دارند اما فیلتر های LC می توانند این کار را با برای شما با کیفیت بسیار بالا انجام دهند.

آدلان پایا - LC فیلتر - شماتیک - نویز باتری لیتیوم پلیمر - کوادکوپتر

LC فیلتر بهتر است یا خازن با مقاومت داخلی کم ؟

یکی دیگر از روش های کاهش نویز سیستم برق رسانی و در نتیجه آن تصاویر دوربین های FPV استفاده از خازن ها می باشد که باعث کاهش نویز در خود منبع انرژی یعنی باتری می شوند.اما استفاده از LC فیلتر ها کارایی بهتری دارد چرا که خازن ها تنها باعث کاهش نویز های ایجاد شده در باتری می شوند در حالی که LC فیلتر ها این نویز ها را برای ورود جریان و ولتاژ به سایر قطعات به طور کل از بین می برند.به طوری که در برخی قطعات مانند فلایت کنترلر ها و برد های تقسیم برق ( PDB ) از LC فیلتر ها استفاده شده است.

آدلان پایا - LC فیلتر - نویز موتورو اسپید کنترل - اسپید کنترل

چگونه ال سی فیلتر بسازیم ؟

برای ساخت LC فیلتر نیاز دارید تا ابتدا خازن و سلف مناسب را برای کاهش و از بین بردن نویز های ایجاد شده انتخاب کنید.در هنگام انتخاب دقت داشته باشید که خازن و سلف مورد نظر توانایی پشتیبانی از ولتاژ و جریان مد نظر شما را داشته باشند. برای مثال اگر می خواهید از این فیلتر برای باتری خود به صورت مستقیم استفاده کنید خازن انتخابی شما می بایست با ولتاژ خروجی باتری متناسب باشد.اما از طرف دیگر هرچه خازن شما ظرفیت بیشتری داشته باشد بهتر است.برای مثال پیشنهاد می شود از خازن های بین رنج 100 تا 2000 میکرو فاراد استفاده کنید.

علاوه بر خرید سلف شما می توانید آن را به صورت دستی نیز بسازید . به این صورت که ابتدا نوع ، قطر و طول سیم را متناسب با جریان عبوری محسابه کنید و سپس آن را به دور یک حلقه بپیچید. بهتر است سیم را حد اقل 6 بار به دور حلقه بپیچید. در ضمن در هنگام پیچاندن سیم دقت کنید که انتهای سیم حتما باید از سمت دیگر حقله خارج شود و نباید ابتدا و انتهای سیم پس از چرخش به دور حلقه از یک سمت خارج شوند.

آدلان پایا - LC فیلتر - نویز موتورو اسپید کنترل - ساخت فیلتر lc-min

بعد از آماده سازی خازن و سلف ، آن ها را طبق تصویر زیر سیم کشی کرده و به یکدیگر متصل کنید.در نهایت نیز LC فیلتر را بین قسمت خروجی ولتاژ و جریان و ورودی قطعه مورد نظر نظیر فرستنده تصویر قرار دهید.

آدلان پایا - LC فیلتر - شماتیک
آدلان پایا - lc فیلتر - خازن - سلف
آدلان پایا - lc فیلتر - خازن - سلف - برد تقسیم برد - pdb

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به سایر روش ها برای کاهش نویز تصاویردوربین های FPV به مقاله زیر مراجعه کنید؟

آموزش اتصال فرستنده تصویر( VTX ) و برطرف کردن مشکلات تصاویر Fpv

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *