آموزش و تمرینات مقدماتی برای شروع پرواز به صورت FPV

آموزش و تمرینات مقدماتی برای شروع پرواز به صورت FPV - آدلان پایا

پرواز به صورت FPV با مولتی روتور ها و علل خصوص کواد کوپتر های مسابقه کار مشکلی بوده و نیازمند تمرین زیادی می باشد. در این مقاله به بررسی تعاریف اولیه از پرواز FPV پرداخته و در نهایت تمرین های کاربردی و آموزش مقدماتی برای افزایش تسلط بر پهپاد در حین پرواز به صورت FPV را به شما معرفی خواهیم کرد.

درک نحوه عمکلرد رادیو کنترل در حین پرواز

رادیو کنترل ها برای کنترل مولتی روتور و پهپاد در حین پرواز استفاده می شوند و ظاهری شبیه به دسته بازی های کامپیوتری دارند. بر روی رادیو کنترل ها 2 استیک و 4 فرمان برای کنترل وضعیت حرکتی پهپاد در حین پرواز وجود دارد.این چهار فرمان به صورت زیر می باشند:

 • Throttle : این فرمان باعث افزایش و یا کاهش ارتفاع کواد کوپتر می شود.
 • Yaw : فرمان Yaw برای چرخش کواد کوپتر به دور خود در جهت یا خلاف جهت عقربه های ساعت استفاده می شود.
 • Roll : از این فرمان نیز برای حرکت کوادکوپتر به سمت راست و یا چپ استفاده می شود.
 • Pitch : فرمان Pitch نیز برای حرکت کواد کوپتر به سمت جلو و یا عقب مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه قرار گیری فرامین در استیک های رادیو کنترل می تواند به صورت های مختلفی باشد و افراد می توانند آن را در حالت های مختلفی تنظیم کنند اما به صورت استاندارد فرمان Trottle و Yaw بر روی استیک سمت چپ و فرمان Pitch و Roll نیز بر روی استیک سمت راست تنظیم می شود.

آدلان پایا - آموزش پرواز - پرواز FPV - کوادکوپتر - رادیو کنترل - Trottle - roll - yaw - pitch - تراتل - یاو - پیچ - رول

این چهار فرمان ذکر شده در تمامی ربات ها و سازه های پرنده صدق می کند فقط با این تفاوت که نحوه به کارگیری آن ها متفاوت است برای مثال در هواپیما ها فرمان Yaw بر روی rudder ، فرمان pitch بر روی ailoran و فرمان roll نیز بر روی elevator تنظیم می شود.

آدلان پایا - آموزش پرواز - پرواز FPV - کوادکوپتر

بر روی رادیو کنترل علاوه بر استیک ها سوییچ ها و دکمه های دیگری نیز وجود دارد که برای تغییر مود پروازی ، فعال کردن سایر ویژگی ها نظیر فیلم برداری ، عکس برداری و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به رادیو کنترل و نحوه عملکرد آن ها می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید :

رادیو کنترل ( Radio Control ) چیست و چه کاربردی در مولتی روتور ها دارد؟

پرواز FPV در شبیه ساز ها ( Simulators )

برای شروع پرواز به صورت FPV بهتر است تا پرواز را ابتدا با شبیه ساز ها تجربه کنید. شبیه ساز ها این قابلیت را دارند تا برای شما محیط پروازی بسیار نزدیک به واقعیت را مهیا کنند و از طرف دیگر با پرواز با شبیه ساز ها شما دیگر نگران آسیب به کوادکوپتر و یا خود نیستید و آزادانه قادرید تا بسیاری از مهارت ها را در پرواز بدون ایجاد هزینه های بالا و آسیب به کوادکوپتر کسب کنید.

پرواز FPV بر روی مود Acro

کاربران برای پرواز بر روی مود Acro در کواد کوپتر ها نیازمند تجربه و تخصص بالایی در پرواز با کواد کوپتر ها هستند و توصیه می شود تا تازه کار ها برای تسلط بیشتردر پرواز ابتدا بر روی مود Self-Level تمرین کنند چرا که این مود پایداری اتوماتیک بیشتری را در اختیار کاربران قرار داده و در صورت اشتباه کواد کوپتر شما آسیب کمتری خواهد دید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به تفاوت بین دو مود پروازی Acro و Self-Level می توانید مقاله زیر را مطالعه فرمایید :

مقایسه acro mode وself-level mode

چگونه استیک های رادیو کنترل را در دست بگیریم؟

یکی از مهم ترین نکات در پرواز چه به صورت دید مستقیم و چه به صورت FPV نحوه درست در دست گرفتن استیک های رادیو کنترل می باشد. نحوه در دست گرفتن استیک های رادیو کنترل از این جهت بسیار مهم است که نحوه تسلط و کنترل کوادکوپتر تماما به آن بستگی دارد و کاربران با درست در دست گرفتن استیک ها می توانند پهپاد خود را بدون زحمت و با تسلط کامل بر فرامین کنترل کنند. به طور کل 3 استاندارد مختلف برای در دست گرفتن استیک ها وجود دارد :

 • کنترل استیک ها با قرار گیری انگشت شصت بر روی آن ها
 • کنترل استیک ها با دو انگشت اشاره و شسصت
 • کنترل استیک ها با انگشت شصت بر روی آن ها و به کمک قرار گیری انگشت اشاره در پشت استیک ها

تمامی استایل ها ونحوه در دست گرفتن استیک هایی که در بالا ذکر شد مزایا و معایبی را دارند، به این منظور مقاله جداگانه ای برای بررسی بهترین روش برای در دست گرفتن استیک های رادیو کنترل برای شما تهیه شده که می توانید آن را مطالعه کرده و بهترین روش را برای در دست گیری استیک ها برای خود انتخاب کنید.

نحوه ی درست نگه داشتن استیک های رادیو کنترل

تنظیم پارامتر های Rate و Expo

Rate و Expo پارامتر های بسیاری مهمی از فلایت کنترلر ها هستند که تاثیر مستقیمی در نحوه حرکت و پرواز کوادکوپتر شما دارند.به طور معمول سه پارامتر مهم به صورت استاندارد برای تنظیم وجود دارد:

 • RC Rate : این پارامتر برای تنظیم میزان حساسیت استیک ها می باشد.
 • Super Rate : این پارامتر نیز برای تنظیم میزان حساسیت حرکت کواد کپتر در انتهای بازه حرکتی استیک ها به کار می رود.
 • RC Expo: از RC Expo نیز برای تنظیم میزان حساسیت عکس العمل کوادکوپتر در مرکز بازه حرکتی استیک ها مورد استفاده قرار می گیرد.
آدلان پایا - آموزش پرواز - پرواز FPV - کوادکوپتر - Rc Rate - expo

برای دستیابی به بهترین عملکرد در پرواز کاربران می بایست تا این سه پارامتر را با توجه به نوع کاربرد تنظیم کنند.

برای مثال برای دستیابی به پروازی آرام می توانید این پارامتر ها را بر روی اعداد زیر تنظیم کنید:

 • RC Rate : 0.9
 • Super Rate 0.65
 • Expo 0.2

برای کسب تجربه بیشتر در مورد این پارامتر ها و دستیابی به بهترین تنظیمات می توانید این تنظیمات را در شبیه ساز ها امتحان کنید و با تغییر مداوم آن ها به بهترین اعداد برای سبک پروازی خود برسید چراکه امروزه شبیه ساز ها بسیار به واقعیت نزدیک شده اند و می توان با تغییر پارامتر های Rate و Expo تفاوت در نوع عملکرد پرواز را به خوبی مشاهده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به پارامتر های Rate و Expo و نحوه تنظیم درست آن ها می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید:

معرفی سه پارامتر rc rate ، expo و super rate در تنظیم فلایت کنترل برای مولتی روتور ها

تمرین پرواز به صورت دید مستقیم

هر کاربر قبل از تجربه پرواز به صورت FPV می بایست درک درست و کاملی از نحوه عملکرد کوادکوپتر و رادیو کنترل خود داشته باشد. برای این منظور بهتر است تا قبل از شروع پرواز به صورت FPV کواد کوپتر خود را به صورت دید مستقیم پرواز داده و آن را کنترل کنید.این کار به شما کمک می کند تا در صورتی که تصاویر دریافتی از دوربین FPV به هر دلیلی قطع شد بتوانید با دید مستقیم کوادکوپتر خود را کنترل کرده و آن را به سلامت به محل پرواز بازگردانید.

برای کسب تسلط کامل به نحوه عمکلرد رادیو کنترل بهتر است تا ابتدا کواد کوپتر را در مقابل خود طوری که پشت پرنده به سمت شما باشد قرار دهید و آن را بدون Yaw دادن پرواز دهید. پس از کسب مهارت لازم می توانید تمامی فرامین را در پرواز امتحان کنید. برای مثال به صورت دید مستقیم و با استفاده از تمامی فرامین مسیر های مختلفی را طی کنید ، دور اشیاء بچرخید و…

در ادامه به معرفی تمرین ها و آموزش های مقدماتی و مرحله به مرحله برای کسب آمادگی لازم در پرواز به صورت دید مسقتیم قبل از شروع پرواز FPV میپردازیم.

Hovering

Hover کردن کواد کوپتر به معنی ساکن نگه داشتن آن در ارتفاع خاصی از سطح زمین در حین پرواز است. برای این منظور می بایست تا با کواد کوپتر خود تیک اف (Take off ) کنید و آن را در ارتفاع حدود یک متری از سطح زمین قرار دهید. در این حالت سعی کنید تا با حرکت استیک ها پرنده در موقعیت و ارتفاع ثابتی نگه دارید. این کار ممکن است در ابتدا به دلیل شرایط جوی ، عدم تسلط به استیک ها و یا …. سخت باشد که با تمرین رفع خواهد شد.

Landing

Landing و یا فرود آمدن شاید در ابتدا کاری ساده و بدون دردسر به نظر برسد اما این کار نیاز به تکنیک ها و مهارت خاصی دارد که تازه کار ها می بایست برای عدم آسیب به کوادکوپتر خود آن را تمرین کنند. گاها ممکن است تازه کار ها برای فرود قادر به تنظیم Trhottle و ارتفاع کوادکوپتر نباشند و با بستن کامل این فرمان در ارتفاع بالا باعث سقوط پرنده و آسیب به آن شوند.

تمرین فرامین Pitch و Roll

پس از کسب مهارت در تمرین های بالا نوبت به تمرین استفاده از فرامین Roll و Pitch می باشد. فرمان Pitch برای حرکت کوادکوپتر به سمت جلو و یا عقب بوده و فرمان Roll نیز برای حرکت کوادکوپتر به سمت راست و یا چپ استفاده می شود.

برای تمرین درتسلط به این فرامین می توانید نقطه مشخصی در محل پرواز را در نظر بگیرید و سعی کنید با استفاده از فرامین Roll و Pithch کوادکوپتر را به موقعیت مورد نظر هدایت کنید. هربار مسیر های سخت تر و پیچیده تری را انتخاب کنید تا هماهنگی چشم و دست های شما برای کنترل کوادکوپتر بالا رود.

استفاده از فرمان Yaw

در نهایت و با کسب مهارت در کنترل کوادکوپتر و یا مولتی روتور خود نوبت به تمرین فرمان Yaw می باشد. فرمان Yaw همانطور که گفته شد برای چرخش کوادکوپتر به دور خود در جهت و یا خلاف جهت عقربه های ساعت استفاده می شود.

برای کسب مهارت در کنترل کواد کوپتر با این فرمان می توانید شیئی را برای چرخش به دور آن انتخاب کنید و یا مسیر های مختلفی مانند مسیری به شکل 8 را با تلفیقی از تمامی فرامین بپیمایید.

تمرین پرواز به صورت FPV

پس از کسب مهارت و آموزش مقدماتی در کنترل کوادکوپتر و مولتی روتور خود به صورت دید مستقیم می توانید تمرین پرواز به صورت FPV را آغاز کنید.ابتدا دوربین FPV خود را به صورت افقی و بدون زاویه بر روی کوادکوپتر قرار دهید تا در سرعت های کم و درحین تمرین دید خوبی نسبت به محیط اطراف داشته باشید( هرچه زاویه افقی دوربین بر روی کوادکوپتر بیشتر باشد کاربر می تواند سرعت بیشتری را با کواد کوپتر خود طی کند ).

در زیر به معرفی چند تمرین کاربردی برای آموزش مقدماتی و کسب مهارت در پرواز FPV به صورت مرحله به مرحله خواهیم پرداخت.

تمرین اول : تیک اف ، طی مسیر مستقیم ، بازگشت و فرود

هدف تمرین : کسب مهارت و آموزش مقدماتی پرواز FPV در کنترل سرعت ، ارتفاع ، پرواز در خط مستقیم ، استفاده از فرمان Yaw و فرود صحیح

شرح تمرین :

 1. تیک اف کنید و کوادکوپتر خود را در فاصله یک یا دو متری از سطح زمین ثابت نگه دارید.
 2. مسیر 20 الی 30 متری را به صورت مستقیم و با سرعت ثابت و بدون تغییر ارتفاع طی کنید.( برای تنظیم ارتفاع از فرمان Trottle و برای تنظیم سرعت جلو رونده از فرمان Pitch استفاده کنید)
 3. با نزدیک شدن به انتهای مسیر با نزدیک کردن فرمان Pitch به مرکز استیک ها سرعت خود را کم کنید تا در جای خود ثابت شوید.
 4. با استفاه در از فرمان Yaw کوادکوپتر را در یک جهت بچرخانید در تا جلوی پرنده در خلاف جهت مسیر طی شده قرار بگیرد.
 5. دوباره با حفظ ارتفاع و سرعت به نقطه شروع بازگردید و این مسیر را چندبار تکرار کنید.

با افزایش مهارت می توانید مسیر های طولانی تری را طی کنید و یا سرعت حرکت خود را افزایش دهید.

تمرین دوم : حرکت در مسیر مربع شکل

هدف تمرین : کسب مهارت بیشتر در استفاده از فرامین و تصحیح مسیر پس از چرخش و پرواز در مسیر بزرگتر.

شرح تمرین :

 1. مسیر مربع شکلی در ابعاد 50 در 50 متری را برای خود مشخص کنید.
 2. تلاش کنید تا با حفظ ارتفاع و سرعت در این مسیر مربع شکل بدون دور شدن از مسیر حرکت کنید.

تمرین سوم : چرخش به دور اشیاء

هدف تمرین : کسب مهارت و آموزش مقدماتی در استفاده همزمان از فرامین Trorrle و Yaw و Roll به صورت همزمان در پرواز FPV .

شرح تمرین :

 1. شیئی نظیر درخت و یا ستون را انتخاب کنید و با استفاده از فرامین Pitch و Yaw و Roll طوری به دور آن بچرخید که همواره فاصله ثابتی تا شیء داشته باشید و همواره شیء در جلوی تصویر شما قرار داشته باشد.
 2. تا حد امکان سعی کنید تا شیء در هنگام پرواز در مرکز تصویر و با فاصله ثابت از شما قرار داشته باشد.

تمرین چهارم : چرخش در مسیر 8 شکل بین دو شیء

هدف تمرین : هماهنگی بیشتر دست ها در استفاده از هر چهار فرمان Yaw ، Trottle ، Roll و Pitch به صورت همزمان.

شرح تمرین:

 • مسیر 8 شکلی را به دور دو شیء نظیر دو درخت بپیمایید.
 • سعی کنید تا همواره در طول پرواز ارتفاع خود را ثابت نگه دارید.
 • سعی کنید در هنگام دور زدن تا حد امکان این کار را به صورت نرم و بدون استیک دادن بسیار سریع انجام دهید.

تمرین پنجم : چرخش به صورت سریع

هدف تمرین : کسب مهارت در کنترل و چرخش سریع در حین پرواز برای جلوگیری از برخورد به موانع و کرش کردن.

شرح تمرین :

 • با سرعت مناسب در یک طرف درخت و یا شیئی به سمت آن حرکت کنید و با نزدیک شدن به شیئ با سرعت زیاد و با استفاده از فرمان Yaw یک دور 180 درجه بزنید.
 • برای کنترل بهتر کوادکوپتر و پایداری بیشتر آن در طی چرخش می بایست از فرمان های Pitch ، Roll و Trottle نیز استفاه کنید تا چرخش شما سریع تر و بهتر انجام شود.

تمرین ششم : آموزش پرواز از درون دروازه ها

هدف تمرین : کسب مهارت بیشتر در استفاده از فرامین در سرعت های بالاتر

شرح تمرین :

 • دروازه ها یه اصطلاحا گیت هایی با سایز های مختلف تهیه کنید و آن را در نقاط مختلفی از زمین پرواز قرار دهید. از نقطه شروع تیک اف کنید ، به سمت درواز ها حرکت کنید و از درون آن ها عبور کنید.
 • سعی کنید تا از دروازه هایی با ابعاد بزرگ شروع کنید و پس از کسب مهارت ابعاد دروازه ها را کوچک تر کنید و فاصله آن ها از یکدیگر را نیز کمتر کنید تا کار برای شما سخت تر شود.
 • سعی کنید تا ابتدا از یک گیت برای تمرین استفاده کنید و به مرور و با کسب مهارت بیشتر تعداد گیت ها را اضافه کنید.
5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *