آموزش نصب فریمور Betaflight

آموزش نصب فریمور Betaflight - آدلان پایا

در این سر فصل قصد داریم تا نحوه نصب فریمور Betaflight را در Betaflight configurator برای اولین بارگذاری به شما عزیزان آموزش دهیم. Betaflight یکی از بهترین فریمورهای فلایت کنترل موجود می باشد. این فریمور که یک نسخه متن باز ( open source ) را در اختیار کاربر قرار می دهد گزینه بسیار مناسبی برای کواد کوپترها و مولتی روتورهای سایز کوچک می باشد.

 قبل از انجام هرکاری شما نیاز دارید تا نسخه Betaflight configurator را دانلود کنید و فلایت کنترل خود را برای شروع نصب از طریق کابل USB به سیستم خود متصل کنید.

در ادامه با شما همراه خواهیم بود با آموزش گام به گام فریمور Betaflight و توضیح در مورد تنظیمات ابتدایی و هرآنچه که برای یک پرواز موفق نیاز دارید.

شروع آموزش در Betaflight configurator

برای راحت تر شدن و ساده تر شدن آموزش پیشنهاد می کنیم برای شروع از این قطعات و سخت افزارهای رایج استفاده کنید :

 • Frsky RX ، SBUS and SmartPort telemetry
 • F3 or F4 flight controllers running Betaflight 3.2 or newer firmware
 • ESC’s capable of DShot ESC protocol

آپدیت فریمور

امروزه اکثر فلایت کنترل ها با فریمور از پیش نصب شده Betaflight توسط کارخانه سازنده عرضه می شوند و نیازی به فلش کردن ندارند. اگر شما می خواهید که از آخرین آپدیت ها بر روی فلایت کنترل خود استفاده کنید ، می توانید آن را ابتدا فلش کنید.

 شروع نصب فریمور Betaflight برای بار اول

ابتدا برای حفظ ایمنی ، ملخ ها را از روی موتورها باز کرده و تا زمان پرواز از نصب آن ها بر روی کوادکوپتر خودداری کنید.

توضیحات بیان شده زیر صرفاً جهت رفع نیاز و آشنایی اولیه با فریمور Betaflight است. بعد از یادگیری کامل این تنظیمات می توانید وارد مرحله جدید جهت شخصی سازی سایر تنظیمات کوادکوپتر و مولتی روتور خود شوید.

Betaflight configurator-آدلان پایا - فریمور Betaflight

اتصال کوادکوپتر به سیستم

برای اتصال فلایت کنترل خود از پورت USB استفاده کنید. اتصال این کابل برای برق رسانی به فلایت کنترل کافی است و نیازی به اتصال باتری نیست. پس از اتصال کابل ، بر روی Betafgilght configurator پورت جدیدی جهت اتصال نمایان خواهد شد که درواقع پورت فلایت کنترل شما است. این پورت ممکن است برای هر فلایت کنترلی متفاوت باشد. اگر در پیدا کردن پورت یا متصل شدن به فلایت کنترل از طریق نرم افزار دچار مشکل شدید می بایست تنظیمات درایور خود را چک کنید. ممکن است این مشکل به دلیل از کار افتادن یا به اصطلاح Bricked شدن فلایت کنترل باشد که می توانید در مقاله مرتبط با این موضوع این مشکل را حل کنید.

تب نصب فریمور ( SETUP ) در فریمور Betaflight

Betaflight configurator setup tab-آدلان پایا

بعد از اتصال درست و کامل فلایت کنترل به Beteflight configurator می توانید تب نصب ( setup ) را بر روی نرم افزار ببینید. در این قسمت شما به تمامی اطلاعات مورد نیاز کوادکوپتر و بسیاری از تنظیمات دیگر دسترسی پیدا خواهید کرد.

برای شروع مراحل زیر را به ترتیب انجام خواهیم داد.

 1. ابتدا قبل از انجام هرگونه تغییرات از نسخه فعلی تنظیمات خود پشتیبان گیری کنید ( بکاپ تهیه کنید ) تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانید تنظیمات اولیه خود را بازگردانی کنید.
 2. مولتی روتور و کوادکوپتر خود را بر روی یک سطح صاف برای کالیبره کردن قرار دهید و سپس گزینه Calibrate Accelerometer را انتخاب کنید.
 3. کوادکوپتر خود را بر روی دست نگه داشته و شروع به زاویه دادن به آن کنید. در این شرایط مدل سه بعدی کوادکوپتر بر روی Betafglight configurator نیز باید شروع به حرکت در جهت و اندازه درست کند.

در صورتی که مدل سه بعدی کواد در جهت درست نسبت به حرکت کواد در واقعیت عمل نکند ، بدین معناست که شما فلایت کنترل را جهت درست نصب نکرده اید ( یعنی فلش موجود بر فلایت کنترل با قسمت جلویی مولتی روتور همسو نیست ). برای تصحیح این خطا باید فلایت کنترل را باز کرده در جهت درست نصب کنید یا می توانید در تب configurator و در قسمت board sensor alignment تنظیمات yaw offset را برای تصحیح خطا تغییر دهید. این تنظیمات معمولا باید بر روی مقادیر 90 ، 180 و 270  درجه باشند.

درگاه های ( port ) موجود در فلایت کنترل

Betaflight configurator Ports tab-آدلان پایا

در تب پورت ها شما می توانید به تنظیمات تمامی دستگاه ها و سخت افزارهای خارجی که از طریق پورت های UART به مولتی روتور متصل می شوند دسترسی داشته باشید.

 1. اگر شما  برای رسیور خود از پروتکل SBUS یا IBUS استفاده می کنید باید برای پورتی که رسیور را به آن متصل کرده اید گزینه SERIAL RX را فعال کنید.
 2. درصورتی که برای یکی از سخت افزارهای خارجی خود از SMART PORT استفاده می کنید در قسمت Telemetry Output و در گزینه کشویی گزینه SMARTPORT VH را انتخاب کنید.

پیکربندی فلایت کنترل

Betaflight configurator Configuration tab-آدلان پایا

در تب پیکربندی یا به اصطلاح CONFIGURATION شما تمامی تنظیمات مورد نیاز مربوط به نحوه پرواز و عملکرد مولتی روتور و کواد کوپتر خود را مشاهده خواهید کرد.

 • در قسمت ESC/MOTOR Featurse شما تمامی پروتکل هایی که اسپید کنترل ( ESC ) شما توانایی پشتیبانی دارد را می توانید مشاهده کنید. پیشنهاد می کنیم تا در این قسمت برای ارتباط بین فلایت کنترل و اسپید کنترل از پروتکل Dshot استفاده کنید. توجه داشته باشید که تمامی اسپید کنترل ها توانایی پشتیبانی از انواع پروتکل های Dshot را ندارند پس ابتدا درباره نوع اسپید کنترل خود اطلاعات لازم را کسب کنید.
 • در قسمت SYSTEM CONFIGURATION به دو مقدار خیلی مهم بر می خوریم. دوره زمانی یا loop Frequency PID که این مقدار به نوع ظرفیت و توانایی تحلیل فلایت کنترل شما بستگی دارد. پیشنهاد می شود برای کواد کوپترهایی با ساختار ضعیف از مقدار 2KHz و برای کوادکوپترهایی با سازه های محکم از مقدار 4khZ استفاده شود. نرخ تغییرات سنسور جایرو یا Gyro Sampling Rate که معمولا مساوی با مقدار looptime قرار می گیرد اما برخی بر این عقیده اند که باید این مقدار دو برابر looptime باشد.
  برای اطمینان از مقدایر گفته شده بهتر است تا هردو مقدار هنگام پرواز چک شود تا بهترین تنظیمات برای خود را انتخاب کنید.
 • درهنگام تغییر مقادیر و تنظیمات بر روی فلایت کنترل در Betaflight configurator در قسمت پایین صفحه به عدد cpu load توجه کنید تا این عدد همواره کمتر از 30 درصد باشد چرا که مقدار بالاتر از این عدد باعث ناپایدای فلایت کنترل خواهد شد.
 • شما می توانید گزینه Accelerometer را غیر فعال نگه دارید تا قدریت پردازش بیشتری داشته باشید. به یاد داشته باشید که با غیر فعال کردن این گزینه دیگر امکان استفاده از مودهای Angle و Horizon را نخواهید داشت و همچنین توانایی دیدن حرکت مدل سه بعدی در تب setup را نخواهید داشت.
 • همیشه گزینه های Barometer و Magnetometer را در هنگامی که از مود اکرو استفاده می کنید ، غیر فعال نگه دارید.
 • در قسمت personalization ، نامی را انتخاب خواهید کرد که بر روی Betaflight OSD نمایش داده خواهد شد. در قسمت RECIEVER نیز اگر از پروتکل های SBUS و IBUS استفاده می کنید گزینه Serial-based receiver را در قسمت RECIEVER MODE انتخاب کنید. اگر از PPM استفاده می کنید گزینه PPM RX INPUT را انتخاب کنید. در قسمت Serial Receiver Provider نیز اگر از FRSKY RX استفاده می کنید گزینه SBUS را انتخاب کنید.

در قسمت OTHER FEATURSE نیز خواهیم داشت :

در این قسمت نیز اگر شما تنظیمات موجود را بر روی پیش فرض و به صورت دست نخورده باقی بگذارید مشکلی پیش نخواهد آمد اما اگر تمایل به تغییر تنظیمات دارید می توانید گزینه های

 • Anti-Gravity
 • Dynamic Filter
 • Telemetry (for SmartPort)
 • OSD ( اگر این گزینه بر روی فلایت شما نصب شده است )

را فعال کنید تا پرواز بهتری را تجربه کنید و در آخر نیز تمام تنظیمات را ذخیره کنید.

تب RECIEVER در فریمور Betaflight

Betaflight configurator reciever tab-آدلان پایا

تب RECIEVER در Betaflight configurator برای بررسی وضعیت فرستنده ها و گیرنده شما اضافه شده است تا شما بتوانید با افزایش و کاهش Throttle و نحوه عکس العمل فرستنده و گیرنده میزان خطا و تاخیر ارسال سیگنال ها را چک کنید. در صورت اشتباه بودن کانال ها آن ها را دوباره تنظیم کنید.

اگر هیچ کدام از کانال ها جواب ندادند ، ممکن است :

 1. رسیور و فرستنده شما با یکدیگر جفت نشده باشند.
 2. رسیور به خوبی به فلایت کنترل متصل نشده باشد.
 3. پورت سریال رسیور در پورت UART به درستی متصل نشده باشد.
 4. پروتکل ارتباطی رسیور به درستی انتخاب نشده باشد.

بعد از چک کردن درستی عملکرد کانال ها نقطه های میانی و پایانی 4 کانال PITCH ، YAW ، ROLL و TROTTLE را چک کنید که بر روی مقادیر 1000 ، 1500 ( میانی) و 2000 باشند.

تب MODES فریمور Betaflight

Betaflight configurator mode tab-آدلان پایا - فریمور Betaflight

در این قسمت از Betaflight configurator می توانید نحوه فعال شدن مودهای مختلف را بر روی فرستنده و رادیو خود تنظیم کنید. مودهایی از قبیل ARMING ، AIRMODE ، ANGLE MODE  و BEEPER MODE.

تب MOTOR فریمور Betaflight

Betaflight configurator motors tab-آدلان پایا- Betaflight configurator motors tab-آدلان پایا- فریمور Betaflight

یکی از کارهایی که باید در این قسمت از Betaflight configurator انجام دهید تست جهت چرخش موتورهای کوادکوپتر است که باید مانند شکل بالا ، سمت چپ تصویر باشد. برای اطلاع از جهت چرخش موتورها ابتدا گزینه I understand the risk را فعال کنید و سپس برای اطلاع از جهت چرخ هر موتور یکی از اسلایدرهای سمت چپ و پایین تصویر را کمی بالا بکشید.

توجه :

برای تست جهت چرخ موتورها هرگز اسلایدرها را از مقدار 1100 بیشتر نکنید چرا که حرکت موتور بدون اتصال ملخ در طولانی مدت باعث آسیب دائمی به موتور خواهد شد.

در صورت اشتباه بودن جهت چرخش می توانید آن را در BLHELI SUITE دوباره تنظیم کنید.

تب تنظیم ضرایب PID یا به اصطلاح PID TUNING

Betaflight configurator pid tuning-آدلان پایا

توصیه می شود افرادی که به تازگی کار با مولتی روتورها و کواد کوپترها را شروع کرده اند تمام تنظیمات موجود در این تب را به صورت پیش فرض قرار دهند و هیچ گونه تغییری ایجاد نکنند. بعد از کسب تجربه و بالاتر رفتن اطلاعات درباره نحوه عملکرد مولتی روتورها می توانید در این قسمت به شخصی سازی تنظیمات مورد تمایل خود بپردازید.

برای اطلاع از نحوه عملکرد ضرایب PID  و نحوه تنظیم آن ها می توانید مقاله مربوط به ضرایب PID  را مطالعه کنید.

5/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *