آموزش تنظیم CHANNEL MAP در بتافلایت و OPEN TX

آموزش تنظیم CHANNEL MAP در بتافلایت و OPEN TX - آدلان پایا

CHANNEL MAP جزو تنظیمات پایه برای کنترل و هدایت پهپاد ها و کوادکوپتر های ریس می باشد. در صورتی که شما این تنظیمات را به درستی انجام ندهید باعث بروز خطا برای فلایت کنترلر در تشخیص فرامین خواهد شد. در این قسمت به توضیح مختصری در مورد CHANNEL MAP پرداخته و در ادامه به نحوه تنظیم آن در نرم افزار بتافلایت ( Betaflight ) و رادیو کنترل هایی که دارای فریمور OPEN TX می باشند، خواهیم پرداخت.

Channel Map چیست ؟

Channel Map درواقع دستورات چهار فرمان هدایت Pitch ، Roll ، Throttle و Yaw می باشد. این فرامین در رادیوکنترل هایی که فریمور OPEN TX دارند با نام های دیگری استفاده می شوند. این نام ها عبارتند از :

  • کانال Roll با نام Aileron و حروف اختصاری AIL
  • کانال Pitch با نام Elevator و حروف اختصاری ELE
  • کانال Throttle با نام Throttle و حروف اختصاری THR
  • کانال Yaw با نام Rudder و حروف اختصاری RUD

به دلیل همین نام گذاری کانال ها به ترتیب نوع قرار گیری و تنظیم با نام های اختصاری AETR ( یا AETR1234 ) و یا TAER ( یا TAER1234 ) مورد استفاده قرار می گیرند.

در صورتی که فریمور رادیو کنترل شما OPEN TX می باشد، می توانید channel map را در صفحه Mixes  رادیو خود تنظیم کنید؛ که در ادامه به بررسی کامل نحوه تنظیم آن در رادیو کنترل خواهیم پرداخت.

فریمور OPEN TX - آدلان پایا - رادیو کنترل - CHANNEL MAP تنظیم - رادیوکنترل - فرامین هدایتی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید فرمان Aileron بر روی کانال 1، فرمان Elevator بر روی کانال ، فرمان Throttle بر روی کانال 3 و در نهایت فرمان Yaw بر روی کانال 4 تنظیم شده است که در نهایت channel map ما با توجه به نوع قرار گیری فرامین با نام AETR و یا AETR1234 مورد استفاده قرار می گیرد که در واقع این چینش فرامین channel map پیش فرض بر روی نرم افزار بتافلایت ( Betaflight ) می باشد.

چرا Channel Map اهمیت زیادی دارد؟

شما می توانید نحوه چینش کانال ها و channel map در رادیوکنترل خود را همانطور که گفتیم در صفحه MIXES تنظیم کنید. توجه داشته باشید که خروجی کانال ها بعد از رسیدن به گیرنده رادیویی نصب شده بر روی پهپاد و یا کوادکوپتر صرفا اعداد پشت سر هم هستند و در صورتی که این نحوه چینش کانال ها برای فلایت کنترل به درستی تعریف نشده باشد ( یعنی کدام فرمان بر روی کدام کانال تنظیم شده است )، شما در هدایت پهپاد خود دچار مشکل خواهید شد و فلایت کنترل کانال های اشتباهی را برای هدایت استفاده خواهد کرد.

به همین دلیل در قدم اول تنظیم channel map در رادیو کنترل و در قدم بعدی معرفی و تعریف نحوه چینش فرامین برای فلایت کنترل در نرم افزار بتافلایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

چگونه channel map را در نرم افزار بتافلایت به درستی تنظیم کنیم؟

برای تنظیم channel map در نرم افزار بتافلایت می بایست به تب Receiver مراجعه کرد و در قسمت Channel Map نوع چینش فرامین را انتخاب کنید.

دو نوع Channel Map پراستفاده در نرم افزار بتافلایت AETR و TAER می باشند که نوع چینش AETR به صورت پیش فرض در بتافلایت تنظیم شده است.

فریمور OPEN TX - آدلان پایا - رادیو کنترل - CHANNEL MAP تنظیم - بتافلایت

در صورتی که هیچ کدام از Channel Map ها برای شما فعال نشد می بایست برای رفع مشکل نوع چینش فرامین را در صفحه MIXES رادیو کنترل خود بررسی کنید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

نحوه تنظیم ChannelMap در فریمور OPEN TX

برای تنظیم نحوه چینش فرامین و Channel Map در فریمور OPENT TX همانطور که در ابتدا ذکر شد می بایست به صفحه MIXES رادیوکنترل خود مراجعه کنید. چهار کانال ابتدایی در این صفحه Channel Map شما می باشد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید به صورت TAER تنظیم شده است.

فریمور OPEN TX - آدلان پایا - رادیو کنترل - CHANNEL MAP تنظیم - رادیوکنترل

در صورتی که می خواهید نوع چینش را برای مثال از TAER به AETR تغییر دهید می بایست فرامین را در کانال ها جابجا کنید. برای این منظور بر روی کانال مورد نظر قرار گرفته، دکمه Enter رادیو کنترل را فشار داده نگه دارید و گزینه MOVE را انتخاب کنید.

فریمور OPEN TX - آدلان پایا - رادیو کنترل - CHANNEL MAP تنظیم - رادیوکنترل - mixers

فرمان THR را بر روی کانال CH3 تنظیم کنید.

فریمور OPEN TX - آدلان پایا - رادیو کنترل - CHANNEL MAP تنظیم - رادیوکنترل - mixers صفحه

سپس فرمان AIL را به کانال CH1 و فرمان ELE را به کانال CH2 منتقل کنید. در نهایت می بایست نوع چینش را در نرم افزار بتافلایت نیز تنظیم کنید.

فریمور OPEN TX - آدلان پایا - رادیو کنترل - CHANNEL MAP تنظیم

توجه

توجه داشته باشید که ورودی کانال ها در OPEN TX مهم نیست و نیازی به تغییر ندارد چرا که Channel Map صرفا در صفحه MIXES تنظیم می شود.

فریمور OPEN TX - آدلان پایا - رادیو کنترل - CHANNEL MAP تنظیم - رادیوکنترلر

بهتر است تا Channel Map را بر روی AETR1234 تنظیم کنید چرا که این نوع چینش به صورت پیش فرض بر روی بتافلایت تنظیم شده است و در صورتی که شما Channel Map را تغییر دهید می بایست بعد از هر بار آپدیت کردن نرم افزار بتافلایت ویا فریمور OPEN TX تنظیمات را دوباره انجام دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به فریمور OPEN TX می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید :

نحوه ی گرفتن بک آپ و کپی مشخصات مدل در نرم افزار OPENTX Companion

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *