آموزش آپدیت فریمور OPENTX در رادیو کنترل های TARANIS

آموزش آپدیت فریمور OPENTX در رادیو کنترل های TARANIS-آدلان پایا

در این مقاله به آموزش نحوه آپدیت فریمور OPENTX برای رادیو کنترل های TARANIS خواهیم پرداخت.تمامی آموزش های ذکر شده برای رادیو هایی که از فریمور OPENTX استفاده می کنند نظیر رادیو کنترل های TARANIS X9D ، X9 Lite ، X7 و Horus X10/X12 و Jumper T12/T16/T18 و RadioMaster TX16S قابل اجرا خواهد بود.این آموزش ها با قرار دادن رادیو کنترل بر روی مود بوت لودر و از طریق نرم افزار OpenTX Companion انجام خواهد شد.

چرا باید فریمور خود را آپدیت کنیم ؟

آپدیت فریمور به این دلیل مهم است که معمولا در نسخه های جدید تر فریمور باگ ها و مشکلات قبلی رفع شده و ویژگی های جدید تازه ای به آن اضافه می شود. در صورتی که نسخه فعلی فریمور شما مشکل خاصی ندارد نیازی به آپدیت آن ممکن است نباشد اما بهتر است همواره نسخه های جدید تر فریمور OPENTX را بررسی کنید تا در صورت ایجاد تغییرات از آن اطلاع داشته باشید.در ادامه به آموزش آپدیت این فریمور به صورت کامل خواهیم پرداخت.

چطور آخرین نسخه فریمور OPENTX را دانلود کنیم؟

برای شروع آموزش آپدیت فریمور OPENTX می بایست ابتدا نرم افزار OpenTX Companion را دانلود کرده و نصب کنید.برای این کار به سایت OPENTX و تب Downloads مراجعه کنید.

آدلان پایا-فریمور opentx-رادیو کنترل-opentx companion-open tx

پس از انتخاب ورژن مورد نظر وارد صفحه جدیدی خواهید شد. سپس به پایین صفحه و قسمت Download Links مراجعه کنید.در این قسمت می توانید نرم افزار OpenTX Companion را بر اساس نوع سیستم عامل خود انتخاب کرده و دانلود کنید.

آدلان پایا-فریمور open tx-رادیو کنترل-opentx companion

پس از دانلود نرم افزار را بر روی سیستم خود نصب کرده و آن را اجرا کنید.

آدلان پایا-فریمور open tx-رادیو کنترل-opentx companion-start

اتصال رادیو کنترل به سیستم

برای آپدیت فریمور Open TX ابتدا می بایست رادیو کنترل را به سیستم متصل کنید. برای این کار نیز باید رادیو را بر روی مود Bootloader قرار دهید.قرار دادن رادیو کنترل های مختلف بر روی مود Bootloader ممکن است به شکل های مختلف و با کمی اختلاف نسبت به سایرین انجام شود. در ادامه نحوه تنظیم رادیو بر روی مود بوت لودر را در برخی از انواع رادیو کنترل ها بررسی خواهیم کرد.

برای رادیو کنترل های T16, T18 و TX16S می بایست دکمه های تریم ( trim ) افقی را به سمت داخل نگه داشته و همزمان رادیو کنترل را روشن کنید.

برای رادیو های TARANIS X9D نیز می بایست همین کار را انجام داد :

آدلان پایا-فریمور open tx-رادیو کنترل-opentx companion-taranis x9

همچنین این روش برای رادیو کنترل TARANIS Q X7 نیز قابل استفاده می باشد:

آدلان پایا-فریمور open tx-رادیو کنترل-opentx companion-taranis x7

برای قرار دادن رادیو کنترل X-Lite بر روی مود بوت لودر ( Bootloeader ) می بایست دکمه های تریم را در حالت وسط فشار داده ( طوری که تمامی 4 دکمه به صورت همزمان فشار داده شوند ) و رادیو را روشن کرد.

بعد از قرار دادن رادیو کنترل بر روی مود بوت لودر ( Bootloeader ) صفحه زیر بر روی نمایشگر شما نمایش داده خواهد شد. در بالای صفحه ورژن فعلی بوت لودر را مشاهده کرده و در وسط صفحه نیز سه گزینه Write frimware و restore EEPROM و EXIT نمایش داده می شود. بدون انتخاب هیچ گزینه ای رادیو کنترل را ازطریق کابل USB به سیستم متصل کنید.

آدلان پایا-فریمور open tx-رادیو کنترل-opentx companion-taranis-رادیو کنترل

پشتیبان گیری از تنظیمات فعلی

در ادامه روند آپدیت فریمور OPENTX بعد از اتصال رادیو کنترلر به سیستم وارد نرم افزار OpenTX Companion شوید. قبل از انجام هر کار و شروع آپدیت فریمور بهتر است تا از تنظیمات ، مود ها و ورژن فعلی فریمور رادیو کنترل خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنیم تا در صورت بروز هرگونه مشکل در روند آپدیت فریمور بتوانیم از طریق فایل های پشتیبانی تنظیمات اولیه را به حالت قبل بازگردانیم.

همانطور که گفتیم در این نرم افزار قادریم تا از سه قسمت اصلی رادیو کنترل یعنی ورژن فعلی فریمور ، تنظیمات و مودها و حافظه EEPROM پشتیبان گیری کنیم. برای این کار گزینه READ/WRITE را از منوی بالای صفحه انتخاب می کنیم.

آدلان پایا-فریمور opentx-رادیو کنترل-opentx companion-open tx-backup

در صفحه باز شده با انتخاب گزینه Read Models and Settings from the radio تنظیمات و مود های رادیو کنترل به شما نمایش داده خواهد شد که می توانید آن را در غالب یک فایل با پسوند OTX برروی سیستم خود ذخیره کنید.

با انتخاب گزینه Backup Radio to file نیز می توانید از حافظه EEPROM خود در غالب یک فایل bin پشتیبان گیری کنید.

و در نهایت نیز برای پشتیبان گیری از ورژن فعلی فریمور خود گزینه Read Firmware from Radio را انتخاب کرده و آن را با پسوند bin بر روی سیستم خود ذخیره کنید.

یکی دیگر از روش های پشتیبان گیری از تنظیمات استفاده از فایل های موجود در درایور رادیو کنترل است که بعد از اتصال آن به رادیو کنترل بر روی سیستم شما ظاهر خواهد شد.

همچنین برای پشتیبان گیری از حافظه EEPROM می توانید به صفحه Hardware  در ورژن های 2.3 به بالاتر و یا صفحه Version در ورژن های 2.2 و یا قبلی تر رفته و دکمه Enter را نگه دارید تا یک نسخه پشتیبان از حافظه EEPROM ایجاد شود.

آماده سازی و نصب فریمور OpenTX

برای آپدیت فریمور OPENTX می بایست تنظیمات آن را با ویژگی هایی که ما نیاز داریم انجام داده و سپس فریمور را دانلود و بر روی رادیو کنترل نصب کنیم. برای این کار گزینه Settings را از منوی بالای صفحه انتخاب کنید.

آدلان پایا-فریمور open tx-رادیو کنترل-opentx companion-settings_copy

بعد از انتخاب این گزینه صفحه جدیدی برای شما باز خواهد شد. در این صفحه می توانید تنظیمات مربوط به فریمور مورد نظر خود را انجام دهید.

آدلان پایا-فریمور open tx-رادیو کنترل-opentx companion-config copy

در صفحه جدید بخش های مختلفی وجود دارد که به معرفی هرکدام می پردازیم :

 • Profile Name : در این قسمت می توانید نام دلخواه را برای تنظیمات انجام شده انتخاب کنید.
 • Radio Type : در این قسمت می بایست نوع و مدل رادیو کنترلی را که می خواهید فریمور را بر روی آن نصب کنید انتخاب کنید.
 • Menu Language : در این قسمت نیز زبان منوی فریمور Opent Tx را می توانید انتخاب کنید.
 • Build Option : در این قسمت برای استفاده از LUA scripts می بایست دو گزینه lua و luac را انتخاب کنید و برای اینکه بتوانید تنظیمات هلی کوپتر را انجام دهید گزینه noheli را انتخاب کنید.
  سایر گزینه های موجود نیز به شرح زیر می باشند :
  sqt5font : این گزینه فونت جدیدی را در اختیار شما قرار می دهد.
  flexr9m : اگر از ماژول Frsky R9M استفاده می کنید می بایست این گزینه را انتخاب کنید.
  multiprotocol : اگر شما ازماژول multiprotocol داخلی در رادیو های Jumper T12 / T16 / T18 و Radiomaster TX16S استفاده می کنید می بایست این گزینه را انتخاب کنید.
 • splash screen image : در این قسمت می توانید تصویری را انتخاب کنید تا بعد از روشن شدن رادیو کنترل بر روی صفحه نمایشگر شما نشان داده شود. این عکس برای هر رادیو کنترل بسته به نوع نمایشگر آن می بایست ابعاد و فرمت های مختلفی داشته باشد.
 • SD Structure Path : محل نسخه پشتیبانی که از فایل های موجود در SD Card خود ایجاد کرده اید در این قسمت قرار دهید.
 • در انتها نیز در قسمت Default Stick Modes و Default channel Order می توانید نحوه قرار گیری مود جوی استیک ها و نحوه قرار گیری فرامین را انتخاب کنید. بهتر است در قسمت اول Mode 2 و در قسمت دوم نیز AETR را انتخاب کنید چرا که این مود ها به صورت پیش فرض بر روی بتافلایت قرار دارد.

بعد از انجام تنظیمات بالا بر روی گزینه OK کلیک کنید تا تنظیمات برای شما ذخیره شده و پنجره بسته شود.در مرحله بعد در نرم افزار OpenTX Companion برروی گزینه Download از منوی بالا کلیک کنید تا صفحه جدیدی برای شما باز شود.

آدلان پایا-فریمور open tx-رادیو کنترل-opentx companion-download_copy

در صفحه باز شده سه گزینه برای شما نمایان خواهد شد. گزینه check for update برای شما آخرین ورژن منتشر شده از فریمور را پیدا خواهد کرد.

برای دانلود فریمور گزینه Download Framware را انتخاب کرده و محلی را برای دانلود فریمور در نظر بگیرید.

برای دانلود SD Contents نیز بر روی گزینه Download SD Contents کلیک کنید تا آن را در غالب یک فایل فشرده ذخیره کنید.

نصب فریمور جدید OpenTX بر روی رادیو کنترل

بعد از دانلود فریمور Open TX برای نصب فریمور جدید بر روی رادیو کنترل بر روی گزینه Write Framware to radio از منوی سمت چپ کلیک کنید.در پنجره جدید فریمور دانلود شده را انتخاب کنید و برای نصب فریمور بر روی رادیو کنترل بر روی گزینه Write to TX کلیک کنید.

آدلان پایا-فریمور open tx-رادیو کنترل-opentx companion-write framware

بعد از نصب فریمور جدید Open TX از طریق OpenTX Companion بر روی رادیو کنترل می بایست فایل های موجود در SD Card رادیو کنترل را با فایل های جدید SD Card Content جایگزین کنید. در صورتی که می خواهید فایل های شخصی سازی شده موجود در SD Card نظیر فایل های صدا جایگزین نشود می توانید آن ها را جایگزین نکنید.

بعد از انجام تمامی مراحل مراحل آموزش بالا فریمور OpenTX از طریق نرم افزار OpenTX Companion به اتمام رسیده و فریمور شما به درستی آپدیت شده است و می توانید از فریمور جدید خود استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به رادیو کنترل های TARANIS می توانید مقالات زیر را مطالعه کنید :

بروزرسانی Bootloader در رادیو کنترل های FrSky Taranis
نقد و بررسی رادیو کنترل (ترنیس ایکس-لایت) Frsky Taranis x-lite
بررسی رادیو کنترل TARANIS X9 LITE

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *